“Təpiyə layiq “bayraq” - və ya...." 2021-03-13 15:48:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Fətəliyevin Qarabağ mövzusunda yazdığı növbəti məqaləsi azpolitika.info saytında dərc edilib.
“Təpiyə layiq “bayraq” - Və ya erməni saxtakarlığının daha bir nümunəsi” adlı məqaləsində müəllif ermənilərin öz məqsədlərinə çatmaq üçün hər cür çirkin əməllərə əl atdıqlarını, bizə, eləcə də digər qonşu xalqlara mənsub maddi-mədəni nümunələri oğurlayaraq mənimsəməkdə davam etdiklərini qeyd edir.
Məqalədə müəllifi qıcıqlandıran səbəb qondarma dövlətin qondarma bayrağındakı ziqzaq şəkilli elementin ermənilər tərəfindən “ənənəvi erməni xalçalarının naxışları” kimi qələmə verilməsidir.
Əsgərimizin azad edilmiş Suqovuşanda öz bayrağımızı qaldırarkən ermənilərin endirilmiş “bayrağını” təpiklə kənara tullamasını xatırladan  R.Fətəliyev onun düşmənə nifrət dolu bu hərəkətinin hamımıza xüsusi zövq verdiyini diqqətə çatdırır, Azərbaycan əsgərinin təpiyinə tuş gələn bayrağı heç bir dəyəri olmayan əski parçası adlandırır. O, “Erməni xislətinin, erməni saxtakarlığının daha bir bariz nümunəsi! Xalçaçılıqda hansı erməni ənənəsindən, naxışından danışmaq olar? Hardasa  bir-iki Haykanuşun və Siranuşun 5-10 xalça toxumasına "xalqın ənənəsi" demək nə dərəcədə doğrudur?”, deyə etirazını bildirir.
Ermənilərin qonşu xalqlara məxsus maddi-mədəni irs nümunələrini oğurlamaqda, mənimsəməkdə xüsusi “istedada” malik olduqlarını vurğulayan alim elmin, kütləvi informasiya vasitələrinin və beynəlxalq hüququn imkanlarından istifadə edərək onların belə məkrli planlarının qarşısını almağın və əməllərini dünya ictimaiyyətinə açıqlamağın bizim borcumuz olduğunu dıqqətə çatdırır.

«Флаг, достойный пинка - или ...» 2021-03-13 15:48:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
На сайте azpolitika.info опубликована очередная статья о Карабахе ведущего научного сотрудника  Института географии имени акад. Г.А. Алиева, доктора философии по геологии и минералогии наукРашида Фаталиева.
В статье «Флаг, достойный пинка- или другой пример армянского мошенничества», автор отмечает, что армяне для достижения своих целей прибегали к разного рода уродливым поступкам, продолжая воровать и присвоить материальные и культурные артефакты, принадлежащие нам и другим соседям.
Причина раздражения автора в статье заключается в том, что зигзагообразный элемент в так называемом флаге так называемого государства армяне описали как «узоры традиционных армянских ковров».
Напомнив, что наш солдат ударил ногой по опущенному «флагу» армян, поднимая наш флаг в освобожденном Суговушане.  Р. Фаталиев отметил, что все мы получили удовольствие от его действий против ненавистного врага, назвав флаг, который пнул азербайджанский солдат, никчемным куском ткани. Он сказал: «Еще один очевидный пример армянского характера - армянский подлог! О каких армянских традициях и узорах можно говорить в ковроткачестве? «Насколько верно называть  « народной традицией » 5-10 ковров, сотканных  Айкануш и Сирануш?»
Подчеркнув, что армяне обладают особым «талантом» кражи и присвоения материального и культурного наследия соседних народов, ученый добавил, что наш долг - предотвратить такие коварные планы и раскрыть их действия мировой общественности, используя возможности науки, СМИ и международное право.