Mütəxəssis su qıtlığının qarşısını almaq üçün suya qənaəti yeganə çıxış yolu hesab edir 2020-09-29 15:49:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov su təminatı il əlaqədar videokonfrans formatında təşkil edilmiş görüşdə iştirak edib.
Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Fövqəladə Hallar, Energetika Nazirlikləri, “Azərsu” və “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətləri, AMEA-nın Coğrafiya, Geologiya və Geofizika İnstitutları, eləcə də Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nümayəndələri görüşün iştirakçıları olublar. Tədbirdə su itkilərinin azaldılması və torpaqların meliorativ vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, hidroqovşaq, kollektor və suvarma kanallarının yenidən qurulması, ölkədə su ehtiyatlarının artırılması və bu istiqamətdə dağ çayları sularının yığılması üçün relyefə uyğun su anbarlarının yaradılması məqsədilə texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması və layihələndirmənin həyata keçirilməsi, elədə də mövcud su anbarları sututmunun bərpa edilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib, uyğun təkliflər  irəli sürülüb.
Görüşdə çıxış edən Məhərrəm Həsənov ölkədə labüd hal almış su qıtlığının və su itkisinin qarşısını almaq üçün suya qənaətin yeganə çıxış yolu olduğunu bildirib. O, eləcə də mövcud su anbarlarının lildən təmizlənməsinin zəruriliyini və yeni su anbarlarının yaradılması üçün  ərazi relyefinin dəqiq seçilməsinin vacibliyini qeyd edib.

По мнению специалистa экономия воды - единственный способ предотвратить нехватку воды 2020-09-29 15:49:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заместитель директора по научной работе Института географии им. акад. Г.А. Алиева НАНА, доцент Магеррам Гасанов принял участие во встрече, организованной в формате видеоконференции по водоснабжению. Во встрече приняли участие представители министерств экологии и природных ресурсов, сельского хозяйства, по чрезвычайным ситуациям, энергетики Азербайджанской Республики, открытых акционерных обществ Azersu и Azercosmos, Институтов географии, геологии и геофизики НАНА, а также Азербайджанского университета архитектуры и строительства. Обсуждались вопросы, связанные с восстановлением водохранилищ, подготовкой технико-экономического обоснования и проектирования по снижению потерь воды и улучшению мелиорации земель, реконструкци гидроузлов, коллекторов и оросительных каналов, увеличению водных ресурсов в стране и созданию рельефных водоемов для сбора горных рек в этом направлении,  и были внесены соответствующие предложения.
Выступая на встрече, Магеррам Гасанов подчеркнул, что экономия воды - единственный способ предотвратить неизбежный дефицит и потерю воды в стране. Он также подчеркнул необходимость очистки существующих резервуаров от ила и тщательного выбора местности для создания новых резервуаров.