Coğrafiyaçı alimlər su ilə bağlı videokonfransda iştirak ediblər 2020-09-11 15:07:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Sentyabrın 20-də Azərbaycan Respublikası ETSN və AR Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərinin Baş plan layihəsində nəzərdə tutulan su təchizatı və kanalizasiya sisteminin yenidən qurulması ilə bağlı Beynəlxalq məsləhətçi şirkət tərəfindən təqdim edilən təkliflərin müzakirəsinə həsr edilmiş videokonfrans keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 iyul tarixli, 2178 nömrəli  Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın 1.6-cı bəndinin icrası ilə əlaqədar təşkil edilib.
Konfransda AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov və Hidrologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Hafiz Səmədzadə iştirak ediblər.
Akademik R.Məmmədov söz alaraq Bakının Baş  planının hazırlanmasında yeraltı suların istifadə imkanlarının, Xəzərin səviyyə dəyişməsinin nəzərə alınmasının vacibliyini göstərib, Xəzər səviyyəsinin Bakıda və Abşeron yarımadasında qrunt sularının səviyyəsi üçün indikator polunu oynadığını qeyd edib.
Elmi İşlər üzrə direktor müavini M.Həsənov çıxışında Bakının Baş planının tərtibində su ilə  təchizata xüsusi fikir verilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, özünün təbii su ehtiyatı olmayan Abşeron yarımadasında və Bakı şəhərində yağış sularının  toplanaraq yay aylarında yaşıllıqların suvarılmasında və digər texniki  mərhələlərdə istifadəsi çox məqsədəuyğundur. Alim Bakı şəhərində atmosfer yağıntılarının idarə olunması tədbirləri haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamını bir daha yada salaraq qeyd edib ki, Bakıya bir ildə təqribən 230-250 mm  yağıntı düşür ki, bu da bir ildə 0,5 kub. km su deməkdir. Onun yarısı toplanaraq istifadə edilə bilsə içməli suya xeyli qənaət edilmiş olar.
Həm akademik Ramiz Məmmədovun, həm də  Məhərrəm Həsənovun təklifləri tədbir iştirakçılarının  böyük diqqətinə səbəb olub.

Географы приняли участие в видеоконференции о воде 2020-09-11 15:07:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
20 сентября министерство охраны окружающей среды и Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики организовали видеоконференцию для обсуждения предложений международной консалтинговой компании по реконструкции системы водоснабжения и канализации в Баку.
Мероприятие организовано в связи с реализацией пункта 1.6 «Плана действий на 2020-2022 годы по обеспечению эффективного использования водных ресурсов», утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики от 27 июля 2020 года № 2178.
Присутствовали директор института географии, академик Рамиз Мамедов, заместитель директора института по научной работе, доцент Магеррам Гасанов и ведущий научный сотрудник отдела гидрологии, д.ф. г. Хафиз Самедзаде.
В своем выступлении академик Р.Мамедов подчеркнул необходимость учитывать изменения уровня Каспийского моря, возможность использования подземных вод при подготовке Генплана Баку, отметив, что уровень Каспия играет роль индикатора для уровня грунтовых вод в Баку и на Апшеронском полуострове.
В своем выступлении заместитель директора по науке М. Гасанов подчеркнул важность уделения особого внимания водоснабжению при подготовке Генерального плана Баку. По его словам, очень целесообразно собирать дождевую воду на Апшеронском полуострове и в Баку, не имеющем природных водных ресурсов, и использовать ее летом для орошения зелени и других технических.
Ссылаясь на распоряжение президента Азербайджанской Республики «О мерах по управлению атмосферными осадками в Баку», ученый отметил, что в Баку выпадает около 230-250 мм осадков в год, что составляет 0,5 куб. км воды в год. Если собрать и использовать половину этого количества, то это поможет сэкономить питьевую воду.
Предложения как академика Рамиза Мамедова, так и Магеррама Гасанова привлекли внимание участников видеоконференции.