Cİ-nin ümumi yığıncağı keçirilib 2019-02-12 15:49:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Direktor,  akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə AMEA ak. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya institutunun ümumi yığıncağı keçirilib.
R.Məmmədov gündəlikdə duran məsələləri elan etdikdən sonra  elmi fəaliyyətdə fərqləndiyinə və  bu münasibətlə  AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif olunmasına görə Tibbi coğrafiya şöbəsinin kiçik elmi işçisi Turanə Hüseynovanı kollektiv adından təbrik edib, ona uğurlar arzulayıb.
İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev çıxış edərək   Rəyasət Heyətinin iclasında təsdiqlənmiş "AMEA əməkdaşlarına bağçılıq-bostançılıq məqsədilə müvəqqəti istifadə üçün torpaq sahəsinin ayrılması və ondan istifadə olunması Qaydaları" haqqında sənədin icrası barədə məlumat verib. O, akademiya əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və səmərəli istirahətinin təşkil edilməsi məqsədilə AMEA-nın “Xızı” Kənd Təsərrüfatı İstehsalat Kompleksinin balansından torpaq sahəsinin ayrıldığını bildirib.
Sənədə əsasən xüsusi komissiya yaradıldığını və ərazidə  sahə bölgüsü işləri aparıldığını qeyd edən H.Haqverdiyev  Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları üçün 63 hektar ərazidə hər biri 10 sot olmaqla 343 sahə ayrıldığını, onun 7-sinin Coğrafiya İnstitutunun payına düşdüyünü diqqətə çatdırıb. O,  torpaq sahəsinin iki il müddətinə verilməsinin nəzərdə tutulduğunu, səmərəli istifadə ediləcəyi təqdirdə müqavilənin uzadılacağını,  yaxın günlərdə ərazidə yolların çəkilməsi prosesinə başlanılacağını, sahələrdə ekoloji tələblərə riayət olunacağını da xüsusilə qeyd edib. HİK sədri bildirib ki, arzu edənlər tələb olunan sənədləri toplayıb təqdim etdikdən sonra həmin torpaqlar müsabiqə yolu ilə namizədlərə veriləcəkdir.
Sonra kadrlar şöbəsinin müdiri  Rəsul İsmayılov Əmək intizamının gücləndirilməsində nəzarətin artırılması barəsində  çıxış edib. Şöbə müdiri  bir daha AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 23 noyabr 2018-ci il tarixli sərəncamını xatırladaraq, onun akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında elmi idarəetmənin səmərəli təşkili, işçilərin işə davamiyyətinə, əmək və icra intizamına nəzarətin gücləndirilməsi və iş vaxtının uçotunun aparılmasının təmin olunması məqsədilə imzalandığını diqqətə çatdırıb.  O, ölkəmizin Əmək Məcəlləsinə əsasən imzalanmış sənədin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında icra olunmasının önəminə toxunub.

Состоялось общее собрание ИГ Фев 12, 2019 | 03:02 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Проведено общее собрание Института Географии им. Акад. Г.Алиева НАНА под председательством его директора, академика Рамиза Мамедова.
Огласив повестку дня собрания, Р.Мамедов от имени коллектива поздравил младшего научного сотрудника отдела Медицинской географии, Турану Гусейнову, с Почетной грамотой за успехи в научной деятельности, и пожелал ей успехов.
Председатель Профсоюзной организации, д.ф.г. Абиль Ахвердиев проинформировал об утверждении на заседании Президиума АН документа о «Правилах  выделения во временное пользование участков земли сотрудникам НАНА для садово-огородной деятельности» и его исполнении. Он отметил, что земельный участок выделен с баланса с/х. производственного комплекса для улучшения социального положения работников академии и организации эффективного отдыха.
Согласно документу, было создана специальная комиссия и проведено полевое разделение. А.Ахвердиев отметил, что для сотрудников научных учреждений и организаций Академии на территории в 63 га выделено 343 участка поля по 10 соток. 7 из них пришлись на долю ИГ.
Он также подчеркнул, что срок использования земли предусмотрен на 2 года. В случае эффективного использования контракт будет продлен. В ближайшее время будут проведены дороги. Особо подчеркивается соблюдение экологических требований. После заполнения желающими необходимых документов земли будут выданы кандидатам путем конкурса.
Далее начальник отдела кадров Расул Исмайлов высказался по поводу усиления дисциплины труда и контроля над посещением. Он еще раз напомнил о распоряжении президента НАНА, академика А.Ализаде от 23 ноября 2018 года.