Cİ-nin yay tətilindən sonra ilk elmi iclası keçirildi 2018-09-27 14:00:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA ak. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Elmi şurası ilə Elmi seminarının yay tətilindən sonra ilk iclası işinə başladı.
Direktor, akademik Ramiz Məmmədov İnstitut kollektivinə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı, gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdikdən sonra ölkəmizə ezam olunan Bolqarıstan Elmlər Akademiyası Geofizika, Geodeziya və Coğrafiya Milli İnstitutunun (GGCMİ) dosenti, coğrafiya elmləri namizədi Marian Vırbanovu  iclas iştirakçılarına təqdim etdi. Bildirildi ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası müxtəlif ölkələrin beynəlxalq təşkilatları və akademik qurumları ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirir. Müştərək Proqramlar üzrə 2018-2020-ci illər üçün elan edilmiş layihə müsabiqəsi çərçivəsində Bolqarıstan Elmlər Akademiyası  ilə AMEA Coğrafiya İnstitutunun “Böyük Qafqaz (Azərbaycan) və Pirin (Bolqarıstan) dağlıq ərazilərinin müasir vəziyyəti və ətraf mühitinin transformasiyası” birgə layihəsi qalib gəlmişdir.
Sonra bu münasibətlə ölkəmizə səfər etmiş bolqar alimi Azərbaycana gəlişindən məmnunluğunu bildirdi və konfrans materiallarından ibarət “Dağlıq ərazilərin davamlı inkişafı” toplusunu İnstituta hədiyyə etdi. “Bolqarıstanın Pirin dağının vəziyyəti və ətraf mühit problemləri” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edən qonaq GGCMİ və onun coğrafiya departamenti, layihədə iştirak edən əməkdaşlar, Pirin dağının  fiziki-coğrafi xarakteristikası, mühafizə olunan təbiət əraziləri, ətraf mühitə antropogen təsirlər haqqında qənaətbəxş məlumat verdi, iştirakçıların suallarını cavablandırdı.
Sonda Akademik Ramiz Məmmədovun Elm festivalının sərgisi üçün hazırladığı “Xəzər dənizinin aerokosmik monitorinqi” və “Azərbaycan Respublikası ərazisində səhralaşma prosesinin dinamikası” video çarxları nümayiş etdirildi.

Первое Научное собрание ИГ после летнего отпуска Сен 27, 2018 | 02:09 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Ученый Совет и научный Семинар института географии им. акад. Г.Алиева НАНА возобновили работу после отпуска.
Директор, академик Рамиз Мамедов, пожелал коллективу успехов в предстоящей работе. Огласив повестку дня, он представил собравшимся доцента Национального Института Географии, геодезии, геофизики Академии Наук Болгарии, кандидата географических наук Мариана Вырбанова. Он отметил, что НАНА развивает сотрудничество с международными организациями и академическими структурами различных стран.
В рамках конкурса проектов, объявленного на 2018-2020 гг. по совместным программам, победил общий проект ИГ НАНА и Академии наук Болгарии «Современное состояние горных территорий Большого Кавказа (Азербайджан) и Пирина (Болгария), и трансформация окружающей среды».
Далее болгарский ученый, прибывший по этому случаю  в Азербайджан, выразил большую радость по случаю пребывания в нашей стране и подарил Институту сборник материалов конференций «Устойчивое развитие горных территорий». Он сделал обширный доклад по «Проблемам окружающей среды и состоянию горы Пирин в Болгарии». Ученый сделал сообщение о сотрудниках, участвующих в проекте, дал физическую и географическую характеристику горы Пирин, рассказал об охраняемых природных территориях; дал положительную информацию об антропогенном влиянии на окружающую среду и ответил на вопросы участников встречи.
В завершение, академик Рамиз Мамедов продемонстрировал видео ролики, подготовленные для выставки Фестиваля Науки «Аэрокосмический мониторинг каспийского моря» и «Динамика процесса опустынивания на территории Азербайджанской Республики»