Mötəbər müsabiqənin qalibləri 2016-05-15 14:04:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları, elmi işlər üzrə direktor müavini, professor, Akademiyanın müxbir üzvü Elbrus Əlizadənin və  aparıcı elmi işçi, c.ü.f.d., dosent  Stara Tarixazərin “Böyük Qafqazda ekogeomorfoloji təhlükə və risk (Azərbaycan daxilində)”  tədqiqat işi Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin milli “Büllur kompas” müsabiqəsinin “Elmi nailiyyət” nominasiyasında qalib çıxaraq “Finalçı  diplomu” ilə təltif olunmuşdur.  (Eyni adlı monoqrafiya  2015-ci ildə MDU-nun “MaksPRESS” nəşriyyatı tərəfindən çap  edilmışdır).
Təltifoluma mərasimi 2016-cı il mayın 13-də Rusiya Federasiyasının Krasnodar şəhərində keçirilmişdir. “Büllur kompas” mükafatı Rusiya Federasiyasının coğrafiya, ekologiya, təbii tarixi irsin qorunması və təbliği sahəsində birinci mükafatdır və hər il müsabiqə əsasında verilir. Müsabiqənin qəyyumlar şurasının sədri RF-nin prezidenti V.V. Putin, prezidenti isə müdafiə naziri S.K. Şoyqudur. Azərbaycan alimləri ilk dəfədir ki, RCC-nin keçirdiyi belə mötəbər müsabiqədə iştirak edirlər.
Mükafatın keçirildiyi dövrdə Rusiyanın 80 regionundan və dünyanın 19 ölkəsindən təşkilat komitəsinə 815 layihə daxil olmuşdur. Bu il müsabiqəyə ABŞ, Belarus, Çin, Monqolustan, Litva, Serbiya, Polşa və s. kimi ölkələr daxil olmaqla 315 layihə təqdim edilmişdir. İxtisas seçimindən keçmiş 227 layihədən  33-ü final mərhələsinə buraxılmışdır.

13 мая 2016 г. в г. Краснодар РФ прошла IV церемония вручения престижной Национальная премии «Хрустальный компас». Премия «Хрустальный компас» - первая премия в области географии, экологии, сохранения и популяризации природного и историко-культурного наследия Российской Федерации. Присуждается ежегодно на конкурсной основе. Председателем попечительского совета является президент РФ Путин В.В., а президентом – министр обороны Шойгу С.К.
За время проведения премии на соискание поступило 815 проектов из 80 регионов России и 19 стран мира. В этом году были представлены 315 проектов, среди которых США, Белоруссия, Китай, Монголия, Литва, Сербия, Польша и др. В конкурсе приняли участие 227 проектов, прошедшие квалификационный отбор, из которых 33 работы вышли в финал.
Впервые из Азербайджана в номинации «Научное достижение» была представлена работа научных сотрудников отдела «Ландшафтоведение и ландшафтное планирование» Института Географии им. акад. Г.А.Алиева Национальной Академии Наук Азербайджана член кор. наук, профессора, зам. директора по научной части Ализаде Эльбруса Керим оглы и ведущего науч. сотрудника, канд. географ. наук, доцента Тарихазер Стары Абульфаз гызы «Исследование экогеоморфологической опасности и риска на Большом Кавказе (в пределах Азербайджана)», изданная в г. Москва в издательстве МГУ «МаксПРЕСС» в 2015 г. Данный проект вышел в финал совместно с российско-китайским и награждены «Дипломом финалиста» Национальной премии «Хрустальный компас» Русского Географического Общества.