Veb-saytların fəaliyyəti barədə 2016-02-06 21:44:00 / TƏDBİRLƏR
Fevralın 5-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması və idarə edilməsi” mövzusunda  treninq keçirilib. AMEA-nın elmi bölmələrinin, elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarına məsul şəxslər, eləcə də Coğrafiya İnstitutunun ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul əməkdaşı Xanım Rzazadə seminar-məşğələdə  iştirak edib.
Tədbiri keçirməkdə əsas məqsəd veb-saytların fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkili və inkişaf etdirilməsi, bu sahədə mövcud problemlərin müzakirəsi və həlli məsələləri, eləcə də  fəallığın artırılmasıdır.
İclasa cədrlik edən AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun  direktoru, akademik  Rasim Əliquliyev veb-saytların  fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkilindən,  cəmiyyətin informasiya əldə etmək hüququnun təmin olunmasından və elmi informasiyaya olan tələbatın ödənilməsində saytların əhəmiyyətindən danışıb. Onların  müvafiq standartlara cavab verməsi üçün strukturun düzgün və aydın, proqram təminatının innovativ texnologiyalar əsasında qurulmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Seminarda veb-saytların işinin təşkili və idarə olunması ilə yanaşı, onların təhlükəsizliyi məsələləri, veb-texnologiyaların inkişaf mərhələləri və perspektivləri, informasiya təminatı, veb-analitika və s. mövzularda da məruzələr dinlənilib.
AMEA İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəis müavini Ülviyyə Rzayevaya tapşırılıb ki, elmi müəssisə və təşkilatlarda veb-qrupların yaradılmasının təşkili ilə bağlı məsələlər yerlərdə müzakirə edilib bir daha dəqiqləşdirilsin və ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul şəxslər bu barədə məlumatlandırılsın.
Həmçinin elmi müəssisə və təşkilatlarda hər il veb-saytların moritorinqinin aparılması qərara alınıb.

О деятельности веб-сайтов Фев 06, 2016 | 09:02 / МЕРОПРИЯТИЯ
5 февраля в Институте Информационных Технологий НАНА был проведен тренинг на тему: «Создание веб-сайтов и управление ими в научных организациях и предприятиях НАНА». В рабочем семинаре участвовали ответственные за веб-сайты научных отделов, организаций и предприятий НАНА, в том числе Ханым Рзазаде, ответственный сотрудник за работу с общественностью Института Географии.
Целью проведения мероприятия является организация работы сайтов на высоком уровне, их развитие, обсуждение имеющихся в этой области проблем и их решение, а также повышение их активности.
Председатель собрания, академик-секретарь НАНА, директор Института Информационных Технологий, академик Расим Алигулиев рассказал о высоком уровне организации веб-сайтов, обеспечении права общества на получение информации и значении веб-сайтов в предоставлении необходимой научной информации. Для того, чтобы они отвечали соответствующим стандартам, он обратил внимание на важность построения  верных и четких структур, программного обеспечения на основе инновационных технологий.
Наряду с вопросами об организации и управлении веб-сайтами, были обсуждены вопросы их безопасности, этапы развития веб-технологий и их перспективы, информационного обеспечения, веб-аналитики и др.
Заместителю заведующего отделом НАНА по связям с общественностью и популяризации науки Ульвие Рзаевой было поручено обсудить и еще раз уточнить на местах вопросы, связанные с организацией веб-сайтов в организациях и предприятиях, и довести это до сведения ответственных за связи с общественностью.
Принято также решение о ежегодном проведении мониторинга веб-сайтов в научных организациях и предприятиях.