MM qüvvələrinin məşqi 2015-05-26 21:23:00 / TƏDBİRLƏR
Mayın 25-də Coğrafiya İnstitutunda hərbiləşdirilməmiş Mülki müdafiə dəstələri ilə xəbərdarlıq “Toplanış” məşqi keçirilib.
Məşqi keçirməkdə məqsəd fövqəladə hadisə zamanı və “Toplanış” xəbərdarlıq siqnalı aldıqda şəxsi heyətin davranış qaydaları təcrübısini artırmaq, bacarıqlarını təkmilləşdirmək, hazır vəziyyətə gətirilməsini öyrənməkdir.
İlk əvvəl tədbir iştirakçıları Bakının  Binəqədi rayonunda yerləşən hündürmərtəbəli binada yanğın nəticəsində həlak olanların xatirəsini yad ediblər. Sonra Coğrafiya İnstitutu Mülki Müdafiə qərargahının rəisi Namazəli Mustafayev İnstitut direktoru, akademik Ramiz Məmmədov tərəfindən təsdiq edilmiş Tədbirlər planı ilə institut əməkdaşlarını tanış edib. Qərargah rəisi  Plana əsasən İnstitutda baş verə biləcək qəzaların və təbii fəlakətlərin nəticələrinin operativ surətdə aradan qaldırılmasına, qəza-xilasetmə işlərinin və digər təxirəsalınmaz tədbirlərin yerinə yetirilməsinə ciddi diqqət yetirilməsi, mülki müdafiə dəstələrinin və mühafizə qurğularının daim hazır vəziyyətdə saxlanılması istiqamətində görülən işlər haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
N.Müstafayev iştirakçıları maraqlandıran suallara ətraflı cavablar verib. Məşqdə həmçinin fövqəladə hallar zamanı xəbərdarlıq “Toplanış” məşqini əks etdirən videoçarx da nümayiş etdirilib.

Занятия по гражданской обороне 2015-05-26 21:23:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
25 мая, в Институте Географии были проведены предупредительные занятия по «Сбору» с невоинскими отрядами Гражданской обороны.
Целью проведения занятия являлась проверка готовности, совершенствование правил поведения личного состава при предупредительном сигнале «Сбор» и чрезвычайных ситуациях.
Сначала участники мероприятия почтили память погибших при пожаре в высотном здании, возникшем в Бинагадинском районе. Затем начальник штаба ГО Института Географии Намазали Мустафаев ознакомил сотрудников с Планом мероприятий, утвержденным директором Института, академиком Рамизом Мамедовым. Начальник штаба дал подробную информацию о необходимости оперативной ликвидации последствий стихийных бедствий или других возможных аварий в институте согласно плану. Он отметил, что нужно обратить особое внимание на выполнение спасательных и других неотложных задач, а также рассказал о работах по поддержанию отрядов ГО и защитных устройств в состоянии готовности.
Н.Мустафаев подробно ответил на вопросы, интересующие присутствующих. Также был показан ролик об учениях во время тревоги «Сбор» в чрезвычайных ситуациях.