Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasında şair-publisist, Qərbi Azərbaycan İcmasının Müşahidə Şurasının üzvü, Milli Məclisin deputatı Musa Urudun müəllifi olduğu “Qərbi Zəngəzur toponimlərinin izahlı lüğəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Musa Urud bildirib ki, nəşr Azərbaycanın qədim mədəniyyət və dövlətçilik ocaqlarından biri hesab olunan Qərbi Zəngəzur bölgəsinin yer adlarının kompleks və sistemli şəkildə araşdırılmasına həsr olunub. Onun sözlərinə görə, kitabda qədim dövrlərdən müasir dövrə qədər müxtəlif tarixi mənbələr, arxiv sənədləri, kameral təsvirlər, elmi ədəbiyyat və xəritələr, eləcə də yerli sakinlərin məlumatları əsasında bölgənin toponimlərinin tarixi, etimologiyası və mədəni-etnoqrafik xüsusiyyətləri tədqiq edilib. Müəllif qeyd edib ki, nəşrdə eyni zamanda XX əsrin 30-cu illərindən etibarən Ermənistanda toponimlərin məqsədli şəkildə dəyişdirilərək erməniləşdirilməsi prosesinin xronologiyası da təqdim olunur.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında vurğulayıb ki, bu cür nəşrlər Azərbaycan dilinin və elmi terminologiyasının zənginləşdirilməsi, eləcə də milli tariximizin və toponimik irsimizin sistemli şəkildə araşdırılması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zaur İmrani çıxış edərək kitabın elmi əhəmiyyətindən geniş bəhs edib. O bildirib ki, “Qərbi Zəngəzur toponimlərinin izahlı lüğəti” təkcə toponimlərin izahını verən nəşr deyil, eyni zamanda bölgənin tarixi coğrafiyasını, etno-mədəni mühitini və məskunlaşma tarixini əks etdirən mühüm elmi mənbədir. Onun sözlərinə görə, kitabda toplanmış materiallar müxtəlif tarixi dövrlərə aid mənbələrə əsaslanır və bu baxımdan tədqiqatçılar üçün etibarlı ensiklopedik baza rolunu oynayır.
Zaur İmrani qeyd edib ki, nəşrdə yer alan toponimlər mənşəyinə, semantik məzmununa, tarixi və coğrafi xüsusiyyətlərinə görə sistemli şəkildə təhlil edilib. Bu isə bölgənin qədim yaşayış məntəqələri, onların formalaşma tarixi və adlarının mənşəyi barədə qiymətli məlumatlar əldə etməyə imkan verir. Kitabda istifadə olunan arxiv materialları və xüsusilə 1903-cü ilə aid Zəngəzur xəritəsi bölgənin tarixi-coğrafi mənzərəsini daha aydın şəkildə göstərir. Həmin xəritə regionun qədim inzibati bölgüsü, yaşayış məntəqələrinin yerləşməsi və Azərbaycan toponimlərinin geniş yayılması barədə mühüm faktoloji məlumatlar təqdim edir. Alimin sözlərinə görə, bu kimi mənbələr Zəngəzurun Azərbaycanın tarixi coğrafi məkanının ayrılmaz hissəsi olduğunu göstərən mühüm elmi sübutlar kimi böyük əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, 316 səhifəlik nəşrin elmi redaktoru İsa Həbibbəyli, rəyçiləri siyasi elmlər doktoru, professor Hikmət Məmmədov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əziz Ələkbərli və coğrafiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Mahirə Abbasovadır. Kitab Musa Urudun Zəngəzurun tarixinə həsr etdiyi yeddinci tədqiqat əsəridir. Nəşr bölgənin tarixi, toponimiyası və mədəni-etnik xüsusiyyətləri ilə maraqlanan alimlər, tədqiqatçılar, tələbələr və geniş oxucu auditoriyası üçün nəzərdə tutulub.

В Центральной научной библиотеке Национальной академии наук Азербайджана состоялась презентация книги «Толковый словарь топонимов Западного Зангезура», автором которой является поэт-публицист, член Наблюдательного совета Общины Западного Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Муса Уруд.
Выступая на мероприятии, Муса Уруд отметил, что издание посвящено комплексному и системному исследованию географических названий региона Западный Зангезур, который считается одним из древних очагов культуры и государственности Азербайджана. По его словам, в книге на основе различных исторических источников — архивных документов, камеральных описей, научной литературы и карт, а также сведений местных жителей — исследованы история, этимология и культурно-этнографические особенности топонимов региона с древнейших времён до современности. Автор также отметил, что в издании представлена хронология процесса целенаправленного изменения и армянизации топонимов в Армении, начавшегося с 30-х годов XX века.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли в своём выступлении подчеркнул, что подобные издания имеют большое значение с точки зрения обогащения азербайджанского языка и научной терминологии, а также системного исследования национальной истории и топонимического наследия.
Исполняющий обязанности директора Института географии Министерства науки и образования, доктор географических наук, доцент Заур Имрани в своём выступлении подробно рассказал о научной значимости книги. Он отметил, что «Толковый словарь топонимов Западного Зангезура» — это не только издание, объясняющее происхождение топонимов, но и важный научный источник, отражающий историческую географию региона, его этнокультурную среду и историю расселения. По его словам, материалы, собранные в книге, основаны на источниках различных исторических периодов и в этом смысле служат надёжной энциклопедической базой для исследователей.
Заур Имрани подчеркнул, что представленные в издании топонимы системно проанализированы по происхождению, семантическому содержанию, историческим и географическим особенностям. Это позволяет получить ценные сведения о древних населённых пунктах региона, истории их формирования и происхождении их названий. Использованные в книге архивные материалы, в частности карта Зангезура 1903 года, более наглядно отражают историко-географическую картину региона. Эта карта содержит важные фактические сведения о древнем административном делении региона, расположении населённых пунктов и широком распространении азербайджанских топонимов. По словам учёного, подобные источники имеют большое значение как важные научные доказательства того, что Зангезур является неотъемлемой частью историко-географического пространства Азербайджана.
Отметим, что научным редактором издания объёмом 316 страниц является Иса Габиббейли, рецензентами — доктор политических наук, профессор Хикмет Мамедов, доктор философии по филологии Азиз Алекберли и доктор философии по географическим наукам Махира Аббасова. Книга является седьмым исследовательским трудом Мусы Уруда, посвящённым истории Зангезура. Издание предназначено для учёных, исследователей, студентов и широкого круга читателей, интересующихся историей, топонимией и культурно-этническими особенностями региона.