Coğrafiya İnstitutunun alimləri Almaniyanın Gissen şəhərində beynəlxalq seminarda iştirak edib 2025-07-17 12:27:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
03-07 iyul 2025-ci il tarixlərində akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu (Azərbaycan), Justus Liebig adına Gissen Universiteti (Almaniya), Vaxuşti Baqrationi adına Coğrafiya İnstitutu (Gürcüstan), İvane Cavaxisvili adına Tbilisi Dövlət Universiteti (Gürcüstan) və Qafqaz Ətraf Mühit QHT Şəbəkəsinin (CENN) təşkilatçılığı və Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) maliyyə dəstəyi ilə Gissen şəhərində “Cənubi Qafqazda Transmilli Geoparkların coğrafiyası və iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma” adlı Beynəlxalq seminar keçirilib. Seminarın əsas məqsədi geoparkların təşkili, onların fəaliyyəti və planlaşdırılması, geoparklarda yaranan problemlərin həlli yolları, o cümlədən qlobal iqlim dəyişikliyinin yaratdığı ekoloji çağırışlar, eləcə də potensial geopark ərazilərinin müəyyən edilməsi ilə bağlı geniş spektrli məsələlərin müzakirəsi olub.
Seminarın ilk günündə Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, Coğrafiya İnstitutunun baş direktor v.i.e. dosent Zaur İmrani “Azərbaycanda Geoparkların tətbiqi üçün GeoData - sahə tədqiqatlarının aktual mərhələsi” adlı məruzə ilə çıxış edib. Növbəti günlərdə isə Bakı Dövlət Universitetinin professoru Çingiz İsmayılov “Azərbaycanda iqtisadi transformasiya və iqlim adaptasiyası kontekstində dayanıqlı inkişaf məqsədləri”, c.ü.f.d. Samirə Abuşova “İqlim dəyişikliyi və relyefin morfometrik göstəricilərinin turizmə təsiri”, c.ü.f.d. Nicat İmamverdiyev “Bərpa olunan enerji və iqlim strategiyaları: coğrafi təhlil və innovativ yanaşmalar”, c.ü.f.d. Camal Hüseynov “Müasir iqlim dəyişikliklərinin Azərbaycan ərazisinə təsirləri”, c.ü.f.d. Səidə Zeynalova “Azərbaycanda iqlim dəyişikliyi kontekstində su ekosistemlərinin eko-coğrafi problemləri”, c.ü.f.d. Turanə Hüseynova “İqlim dəyişikliyinin əhalinin həyat keyfiyyətinə təsiri (Azərbaycan Respublikasının Böyük Qafqaz regionu timsalında)”, doktorant Bəyimxaım Hüseynova “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Transmilli Geopark namizədliyinə doğru: Geoturizm potensialı və strateji baxış”, doktorant Yusif Hidayət “Azərbaycanda iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma strategiyaları”, magistr Minayə Ələkbərli “Uzaqdan zondlamanın iqlim uyğunlaşması strategiyalarına inteqrasiyası: Azərbaycanda yaşıl məkan monitorinqinin tədqiqi” adlı məruzələri ilə çıxışlar ediblər. Seminarda həmçinin işçi qrupu çərçivəsində tələbələrlə görüşlər təşkil olunub. Seminarın gedişində dosent Zaur İmrani Coğrafiya İnstitutu və Gissen Universiteti arasında bağlanmış Memoranduma əsasən gələkdə birgə layihələrin və tələbə mübadiləsinin müzakirələri aparılıb.
07-10 iyul 2025-ci il tarixlərində isə seminarın praktiki hissəsi çərçivəsində Almaniya və Çexiya ərazilərini əhatə edən “Transmilli Bavariya-Bohemiya Geoparkı”na Geoelmi ekskursiyası təşkil olundu. Ekskursiya zamanı hər iki ölkənin bir sıra əsas geositləri: müxtəlif təbiət abidələri, kanyon dərələr, mağaralar, bazalt sütunları, vulkanik süxurlar barədə geniş məlumat verildi.
Almaniya tərəfində UNESCO-nun Ümumdünya İrsi Siyahısına daxil edilmiş və dünyanın ən mühüm paleontoloji sahələrindən biri olan Messel fosil karxanası; Almaniya ilə Çexiya sərhədində yerləşən, vulkanizm və seysmik aktivliklə xarakterizə olunan Eger Rift tektonik fəal zona; bazalt sütunlu strukturları ilə məşhur olan, miosen dövrünə aid sönmüş Parkstein vulkanı; qranit hasilatı ilə bağlı tarixi bir yer olan Flossenbürg karxanası, həmçinin vulkanizm muzeyinə səfər təşkil edilmişdir. Çexiya tərəfində isə Plana şəhəri, Kladska Milli Təbiət Qoruğu və keçmiş Jeronym Qalay mədənində yerləşən “İeronim” informasiya mərkəzi ilə tanış olmuş, burada beynəlxalq geopark çərçivəsində regionun geologiyası və dağ-mədən işi haqqında məlumatlar təqdim edilmişdir. Bundan əlavə, Geoelmi ekskursiya zamanı Yer qabığının elmi tədqiqatları üçün yaradılmış Kontinental Dərin Qazma Mərkəzi və Goldkronach geositi ilə də tanışlıq səfəri olmuşdur.
Geoelmi ekskursiya iştirakçılarını səfər boyu Bavariya Geoparkının direktoru Dr. Andreas Peterek müşayiət etmişdir.

Ученые Института географии приняли участие в международном семинаре в Гиссене, Германия 2025-07-17 12:27:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
3–7 июля 2025 года Институт географии имени академика Гасана Алиева (Азербайджан), Гиссенский университет имени Юстуса Либиха (Германия), Институт географии имени Вахушти Багратиони (Грузия), Тбилисский государственный университет имени Иванэ Джавахишвили (Грузия) и Сеть экологических НПО Кавказа (CENN) при финансовой поддержке Германской службы академических обменов (DAAD) организовали в Гиссене международный семинар «География транснациональных геопарков и адаптация к изменению климата на Южном Кавказе». Основной целью семинара стало обсуждение широкого круга вопросов, связанных с организацией, функционированием и планированием геопарков, путей решения проблем геопарков, включая экологические вызовы, вызванные глобальным изменением климата, а также выявление потенциальных территорий для геопарков.
В первый день семинара глава азербайджанской делегации, и.о. генерального директора Института географии, доцент Заур Имрани выступил с докладом на тему «Геоданные для реализации геопарков в Азербайджане – современный этап полевых исследований». В последующие дни с докладами на тему «Цели устойчивого развития в контексте экономической трансформации и адаптации к изменению климата в Азербайджане» выступили профессор Чингиз Исмаилов из Бакинского государственного университета, д.ф.г. Самира Абушова — «Влияние изменения климата и морфометрических показателей рельефа на туризм», д.ф.г. Ниджат Имамвердиев — «Возобновляемая энергия и климатические стратегии: географический анализ и инновационные подходы», д.ф.г. Джамал Гусейнов — «Влияние современных изменений климата на территорию Азербайджана», д.ф.г. Саида Зейналова — «Эколого-географические проблемы водных экосистем в контексте изменения климата в Азербайджане», д.ф.г. Турана Гусейнова — «Влияние изменения климата на качество жизни населения (на примере региона Большого Кавказа Азербайджанской Республики)», докторанта Баимханым Гусейнова — «К кандидатуре Нахчыванской автономной области на создание Транснационального геопарка». Автономная Республика: потенциал геотуризма и стратегическое видение», докторант Юсиф Хидаят на тему «Стратегии адаптации к изменению климата в Азербайджане» и магистрант Минайя Алекберли на тему «Интеграция дистанционного зондирования в стратегии адаптации к изменению климата: исследование мониторинга зеленых насаждений в Азербайджане».
В рамках семинара также были организованы встречи со студентами рабочей группы. В ходе семинара состоялись обсуждения будущих совместных проектов и обмена студентами в соответствии с Меморандумом, подписанным между Зауром Имрани от Института географии и Гиссенским университетом.
С 7 по 10 июля 2025 года в рамках практической части семинара была организована геологическая экскурсия в «Транснациональный Баварско-Чешский геопарк», охватывающий территории Германии и Чехии. В ходе экскурсии была предоставлена обширная информация о ряде ключевых геообъектов обеих стран: различных природных памятниках, каньонах, пещерах, базальтовых колоннах, вулканических породах.
С немецкой стороны были организованы: карьер Мессель, включённый в список Всемирного наследия ЮНЕСКО и являющийся одним из важнейших палеонтологических объектов мира; тектонически активная зона Эгерского рифта, расположенная на границе Германии и Чехии, характеризующаяся вулканизмом и сейсмической активностью; потухший вулкан Паркштайн миоценового периода, известный своими базальтовыми столбчатыми структурами; карьер Флоссенбюрг – исторический объект, связанный с добычей гранита, а также посещение Музея вулканизма. С чешской стороны участники посетили город Плана, национальный природный заповедник «Кладска» и информационный центр «Иероним», расположенный в бывшем оловянном руднике «Иероним», где была представлена информация о геологии и горном деле региона в рамках международного геопарка. Кроме того, в ходе геолого-научной экскурсии состоялось ознакомительное посещение Континентального центра глубокого бурения и геосайта «Голдкронах», созданных для научных исследований земной коры.
На протяжении всей поездки участников геолого-научной экскурсии  сопровождал директор Баварского геопарка доктор Андреас Петерек.