Almatıda, beynəlxalq konfransda 2014-05-16 17:57:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
2014-cü il, mayın 12-14 tarixlərində Kazaxıstanın Almatı şəhərində “Turizm, ölkəşünaslıq və ekologiyanın coğrafi problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilmişdir.
Abay adına Kazaxıstan Milli Pedaqoji Universitetinin təşkilatçılığı iıə keçırılən konfransda ölkəmizi AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın  müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Ramiz Məmmədov təmsil etmişdir. R.Məmmədov “Azərbaycanda turizmin inkişafında milli parkların rolu” mövzusunda  məruzə ilə çıxış etmiş, iştirakçıları maraqlandıran suallara cavablar vermişdir.
Tədbirdə Azərbaycan və Qazaxıstanla yanaşı Almaniya, Özbəkistan, Belçika, Ukrayna, Rusiya, Macarıstan və s. ölkələrdən gəlmiş alimlər də iştirak edirdilər.
Konfransa təqdim olunmuş əsərlər içərisində Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları – coğrafiya üzrə elmlər doktoru Zakir Eminovun həmmüəllif olduğu “Azərbaycan Respublikasının həmsərhəd ərazilərinin sosial-iqtisadi inkişafı problemləri”, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Zaur İmraninin həmmüəllif olduğu “Azərbaycan Resbublikasında müalicə-sağlamlıq turizmi”, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Nizami Əyyubov və Natella Zəkəriyyəyevanın “Azərbaycanın sərhədyanı ərazilərində təbii-resurs potensialından istifadənin  müasir xüsusiyyətləri və problemləri” mövzularında elmi məqalələri də yer almışdır.

Конференция в г. Алматы 2014-05-16 17:57:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
12-14 мая 2014 года в г. Алматы  в Казахском  Национальном Педагогическом Университете  имени Абая  состоялась Международная научно-практическая конференция «Географические проблемы туризма, краеведения и экологии».
На конференции на ряду с Азербайджаном и Казахстаном, также участвовали ученые, прибывшие из сран Германии, Узбекистана, Бельгии, Венгрии, Украины, России.
Нашу республику представлял  Директор Института Географии им. акад. Г.А. Алиева НАН Азербайджана. член-корреспондент НАНА, д.т.н., профессор Рамиз Мамедов. Он выступил на пленарном заседании конференции с докладом «Национальные парки и развитие туризма в Азербайджане».
Работы  сотрудников Института географии - д.г.н. Эминова Закира на тему «Проблемы социально-экономического развития приграничных зон Азербайджанской  Республики», докторов философии по географии Эюбова Низами и Закиряйевой Нателлы  на тему «Современные особенности и проблемы использования природно-ресурсного потенциала приграничных территорий Азербайджанской Республики”,  также были представлены  на секциях конференции.