Ş.Əzizovun “Ermənistan” geosiyasi layihəsinin 200 Yaşı var:.. məqaləsi dərc edilib 2024-01-12 15:14:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, c.ü.f.d. Şamil Əzizovun “İrs” Beynəlxalq Azərbaycan Jurnalının 123 və 124-cü saylarında «Геополитическому проекту «Армения» 200 лет: от карты Исраэла Ори до трагической гибели дипломата А.С.Грибоедова» (“Ermənistan” geosiyasi layihəsinin 200 yaşı var: İsrael Orinin xəritəsindən A.S.Qriboyedovun faciəvi ölümünə qədər”) adlı məqaləsi çap edilib.
Məqalədə ermənilərin əsrlər boyu yalan, hiylə yolu ilə dövlət qurmaq cəhdlərindən bəhs edilir. Bildirilir ki, “ermənişünaslar” Ermənistanın tarixini deyil, “Erməni xalqının tarixini” yazırlar. Çünki tarixən qədim erməni xalqı olsa da dövləti mövcud olmayıb. Tarixi hadisələr, münaqişələr və geosiyasi faktorlar orta əsrlərdə ermənilərin Qafqaza az miqdarda miqrasiyasına, lakin I Pyotrun dövründən başlayaraq köçürülməsinə və özgə torpaqlarında erməni dövlətinin yaranmasına münbit şərait yaradıb.
Rus diplomatı A.Qriboedovun İrəvan şəhərinin zəbt edilməsində, Türkmənçay müqaviləsinin hazırlanmasında, ermənilərin Qərbi Azərbaycana kütləvi köçürülməsində və burda erməni dövlətinin yaradılmasında iştirakı və rolu açıqlanır. Bütün bunlara baxmayaraq, sonda fitri istedada malik 34 yaşlı yazıçı və diplomat A.Qriboyedov ermənilərin iştirakı ilə hazırlanmış siyasi intriqalar nəticəsində faciəvi şəkildə daşqalaq edilərək öldürülür. Başqa sözlə, A.Qriboyedov erməni xalqına və gələcək Ermənistan dövlətinə etdiyi əvəzolunmaz xidmətləri müqabilində ona qarşı hazırlanmış ölümcül təhlükə ilə üzləşir və həyatını itirir …
Məqalədə o illərin rəsmi dövlət sənədlərinə və xəritələrinə istinad edilərək erməni yalanları tutarlı faktlar və təhlillə üzə çıxarılır, ermənilərin müxtəlif xalqların milli-mədəni dəyərlərinə və tarixi irsinə sahib çıxmaq, özlərini qədim xalq kimi təqdim etmək niyyətləri ifşa edilir.

Опубликована статья Ш. Азизова «Геополитическому проекту «Армения» исполняется 200 лет: » Янв 12, 2024 | 03:01 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В номерах 123 и 124 Международного азербайджанского журнала « IRS » (Наследие) была опубликована статья заведующего отделом Института географии имени академика Г.Алиева,  Шамиля Азизова  «Геополитическому проекту «Армения» исполняется 200 лет: от карты Исраэля Ори до трагической гибели дипломата А.С. Грибоедова».
В статье говорится о попытках армян на протяжении веков построить государство путем лжи и обмана. Говорят, что «арменологи» пишут не историю Армении, а «историю армянского народа». Потому что исторически, хотя и существовал древний армянский народ, но его государства не существовало. Исторические события, конфликты и геополитические факторы создали благодатные условия для небольшой миграции армян на Кавказ в средние века, но со времен Петра I началось их переселение и создание армянского государства на чужих землях.
Раскрыты участие и роль российского дипломата А. Грибоедова в захвате города Еревана, подготовке Туркменчайского договора, массовом переселении армян в Западный Азербайджан и создании здесь Армянского государства. Несмотря на все это, в результате политических интриг, подготовленных с участием армян, обладающий врожденным талантом писателя и дипломата 34-летний А. Грибоедов был забит камнями. Иными словами, А.Грибоедов сталкивается с подготовленной против него смертельной угрозой и теряет свою жизнь в обмен на свои неоценимые заслуги перед армянским народом и будущим государством Армения...
Ссылаясь на официальные государственные документы и карты тех лет, в статье с убедительными фактами и анализом разоблачается армянская ложь, намерения армян претендовать на национально-культурные ценности и историческое наследие разных народов, выдавать себя за них как древнюю нацию. Отметим, что продолжение статьи будет опубликовано в следующем номере журнала.