Coğrafiyaçı alimlər OİKO şirkətinin köməkçisi ilə görüşüblər 2023-11-17 15:03:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru, “Turizm və rekreasiya coğrafiyası” şöbəsinin müdiri c.ü.f.d., dos. Zaur İmrani və “Demoqrafiya və əhali coğrafiyası” şöbəsinin kiçik elmi işçisi Bəyimxanım Hüseynovanın OİKO şirkətinin biznesin inkişafı üzrə köməkçisi Anni Uebber ilə onlayn formatda görüşü baş tutub.
Görüşün keçirilməsində əsas məqsəd ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi və şirkətin iştirak etdiyi layihələrdə Coğrafiya İnstitutundan da ekspertlərin seçilməsi olub. Anni Uebber şirkət haqqında söhbət açaraq, onun yaranması, gördüyü işlər, ofisi, hansı təşkilatlarla əməkdaşlıq etdiyi və nəzərdə tutulmuş işlər barədə İnstitut əməkdaşlarına geniş məlumat verib.Bildirilib ki, əsas məqsədi davamlı inkişafı təmin etmək və qorumaq üçün qərəzsiz tədqiqat və siyasət məsləhətləri vermək olan şirkət 2003-cü ildə İspaniyada yaradılıb. Son on ildə şirkət İqlim Dəyişikliyinə Uyğunlaşmaya Dəstək proqramları və iqlim dəyişikliyinə qarşı təsirin azaldılması tədbirlərinin formalaşdırılması üzrə ixtisaslaşıb. Şirkətin əsas tərəfdaşları Dt Qlobal, Landell Mills, SEGES, Stantec, Len Mans Universiteti və s., əməkdaşlıq etdiyi təşkilatlar isə BMT-nin Sənayenin İnkişafı Təşkilatı, Kapital İnkişafı Fondu və İnkişaf Proqramı, Dünya Bankı, Avropa Komissiyası və s. kimi iri təşkilatlardır.
İkitərəfli görüşdə Z.İmrani Coğrafiya İnstitutunda ixtisaslaşmış şöbələr, onların gördüyü işlər və İnstitutun hansı sahələr üzrə əməkdaşlıq edə biləcəyi haqqında qarşı tərəfə geniş məlumat verib, xanım  Uebberin suallarını cavablandırıb.

Учёные-географы встретились с помощником главы компании OICO 2023-11-17 15:03:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Исполнительный директор Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, заведующий отделом «География туризма и рекреации д.ф.г., доц. Заур Имрани и младший научный сотрудник кафедры «Демография и география населения» Беймханым Гусейнова встретились онлайн с помощником главы OICO по развитию бизнеса Энни Уэббер.
Основной целью встречи было укрепление двусторонних отношений и отбор специалистов Института географии в проекты, в которых участвует компания. Энни Уэббер рассказала о компании и дала обширную информацию сотрудникам Института о его создании, работе, офисе, с какими организациями сотрудничает и планируемых работах. Компания была основана в Испании в 2003 году. В течение последнего десятилетия компания специализировалась на разработке программ поддержки адаптации к изменению климата и мер по смягчению последствий изменения климата. Основными партнерами компании являются Dt Global, Landell Mills, SEGES, Stantec, Университет Ле-Мана и др., а сотрудничающими организациями — Организация промышленного развития ООН, Фонд капитального развития и Программа развития, Всемирный банк, Европейская комиссия и др. например, крупные организации.
В ходе двусторонней встречи З.Имрани предоставил другой стороне обширную информацию о специализированных подразделениях Института географии, их работе и областях, в которых институт может сотрудничать, а также ответил на вопросы госпожи Уэббер.