Coğrafiyaçı alimlər Aİ-nin su sahəsində Milli Dialoqunda iştirak ediblər 2023-06-25 17:11:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, prof. Rza Mahmudov,  İqlim və aqroiqlimşünaslıq şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Həsən Nəbiyev və eləcə də Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov 19-23 iyun 2023-cü il tarixlərində Moldovanın paytaxtı Kişineo şəhərində Avropa İttifaqının həyata keçirdiyi «İqlim, su, enerji» layihəsi üzrə 4-cü Milli Dialoqda Azərbaycanı təmsil ediblər.
Tədbirdə Avropa İttifaqının  nümayəndələri ilə yanaşı Türkiyə, Azərbaycan, Moldova, Ukrayna, Pribaltika və Cənubi Qafqaz ölkələrindən çoxsaylı nümayəndə heyəti, alim və mütəxəssislər iştirak edib.
Tədbirdə su ehtiyatları sahəsində hüquqi bazanın gücləndirilməsi (Aİ SÇD və digər direktivlər, Su Konvensiyası) sahəsində  qanunların, siyasətlərin işlənib hazırlanması, içməli suyun keyfiyyəti, transsərhəd suların idarə edilməsi, iqlim dəyişliklərinin su sektoruna təsiri, suyun idarə edilməsi üçün iqtisadi alətlərdən istifadə və su istifadəçiləri assosiasiyaları və ya çay hövzəsini idarə edən təşkilatlar üçün idarəetmə biznes modelinin təkmilləşdirilməsi və s. məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycan nümayəndələri ölkəmizin  bu sahədə həyata keçirdiyi  tədbirlərdən, aparılan elmi tədqiqat işlərindən geniş məlumat veriblər. Prof. R.Mahmudov   Ermənistan və Gürcüstanın transsərhəd çay və göllərin istifadəsinə dair 1992-ci ildə Helsinkidə qəbul edilən Beynəlxalq Konvensiyanı  bu günə kimi imzalamadıqlarını və bununla bağlı heç bir tədbirin görülmədiyini iştirakçılara xatırladıb.
Tədbir iştirakçıları Kantemir şəhərində Aİ-nin pilot layihələri əsasında quraşdırılmış  su təmizləyici, eləcə də enerji mənbələrinə alternativ qurğuların işi ilə də tanış olublar.

Ученые-географы приняли участие в Национальном диалоге ЕС по воде 2023-06-25 17:11:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом гидрологии и водных ресурсов Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР, проф. Рза Махмудов, Гасан Набиев, ведущий научный сотрудник отдела климата и агроклиматологии, а также Вугар Байрамов, депутат Милли Меджлиса, приняли участие в 4-й Национальной конференции по проекту «Климат, вода, энергия», реализуемому Европейским Союзом 19-23 июня 2023 года в Кишиневе, столице Молдовы. Они представляли Азербайджан в диалоге.
Помимо представителей Европейского Союза в мероприятии приняли участие многочисленные делегации, ученые и специалисты из Турции, Азербайджана, Молдовы, Украины, стран Балтии и Южного Кавказа.
Обсуждались вопросы укрепления нормативно-правовой базы в области водных ресурсов (Водная конвенция) разработки законов и политики, качества питьевой воды, управления трансграничными водами, влияния изменения климата на водный сектор, использование экономических инструментов для управления водными ресурсами и ассоциаций водопользователей или совершенствование бизнес-модели управления для организаций по управлению речными бассейнами и т. д.
Представители Азербайджана предоставили обширную информацию о мерах, проводимых нашей страной в этой области, и проведенных научно-исследовательских работах. Проф. Р.Махмудов напомнил участникам, что Армения и Грузия не подписали Международную конвенцию об использовании трансграничных рек и озер, принятую в Хельсинки в 1992 году, и никаких мер в этом отношении не предпринималось.
Участники мероприятия ознакомились с работой водоочистителей, установленных на базе пилотных проектов ЕС в городе Кантемир, а также с альтернативными источниками энергии.