Coğrafiyaçi alim tədris modullarının tətbiqi haqqında hesabat verib 2023-06-24 15:26:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi c.ü.f.d. Natəvan Cəfərova Gürcüstanın Tbilisi şəhərində, İlia Dövlət Universitetində Dağ Regionlarının Davamlı İnkişafı üçün Qafqaz Şəbəkəsi (SCAC) layihəsinin və Cenevrə Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən iki günlük regional seminarda iştirak edib.
20 Qafqaz universitetinin 30-a yaxın alim və mütəxəssisinin iştirak etdiyi seminar mövcud kursların daha da təkmilləşdirilməsi və ya yeni modulların işlənib hazırlanması üçün “Fəlakətlərin idarə edilməsi” və “Təhlükələrin Xəritələşməsi” mövzusunda tədris modullarının tətbiqi və bu sahə üzrə layihə çərçivəsində hazırlanmış materialların istifadəsinə həsr olunub.
Coğrafiyaçı alim Azərbaycanda elm və təhsil müəssisələrində tədris modullarının tətbiqi və təkmilləşdirilməsi prosesi haqqında hesabatla çıxış edib. 2022-ci il ərzində  Cenevrə Universiteti tərəfindən təqdim olunmuş materialların Azərbaycanın uyğun müəssisələrində tətbiqi haqqında olan hesabat layihə rəhbəri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. N.Cəfərovaya ölkəmizdə bu sahədə mütəxəssislərin seçilməsi həvalə edilib.

Географ выступил с отчетом о реализации образовательных модулей 2023-06-24 15:26:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Старший научный сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики,  д.ф.г. Натаван Джафарова приняла участие в двухдневном региональном семинаре, организованном совместно проектом Кавказской сети устойчивого развития горных регионов (SCAC) и Женевским университетом в Государственном университете Илии в Тбилиси, Грузия.
Семинар, в котором приняли участие около 30 ученых и специалистов из 20 кавказских университетов, был посвящен применению учебных модулей «Управление бедствиями» и «Картирование опасностей» для дальнейшего совершенствования существующих курсов или разработки новых модулей, а также использования материалов, разработанных в рамках проекта в этой области.
Географ выступил с докладом о процессе внедрения и совершенствования учебных модулей в научных и образовательных учреждениях Азербайджана. Отчет о применении материалов, представленных Женевским университетом в соответствующих учреждениях Азербайджана в течение 2022 года, был высоко оценен руководителем проекта. Н.Джафаровой было поручено подобрать специалистов в этой области в нашей стране.