Cİ alimi Xəzər Günü münasibətilə İTV-yə müsahibə verib 2022-08-15 12:25:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
12 avqust – Xəzər dənizinin ətraf mühitinin mühafizəsi günü münasibətilə İTV-nin səhər proqramına dəvət olunan AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ənvər Əliyev müsahibəsində Xəzər dənizinin ekologiyası məsələlərinə toxunub.
O qeyd edib ki, 2006-cı ildən qüvvəyə minmiş və  BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının dəstəyi ilə Xəzəryanı dövlətlərin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış “Xəzər dənizinin ətraf mühitinin mühafizəsi haqqında Çərçivə Konvensiyası”na görə  Xəzərətrafı ərazilərin dövlətləri Xəzər dənizinin təmizliyi və ətraf mühitinin mühafizəsi üçün məsuliyyət daşıyırlar. Azərbaycan dövləti bu baxımdan müəyyən tədbirlər görür, ərazinin və dənizin təmizliyi üçün müvafiq qanunlar tətbiq edir, sahilboyu zonada təmizlik aksiyaları keçirir və s. Əhalinin, ictimai təşkilatların rolu bu işdə böyük olmalıdır. Çünki məlum olduğu kimi ətraf mühitin çirklənməsində  insan faktoru böyük rol oynayır.
Ekoloq alim bildirib ki, nadir qapalı su hövzəsi olan Xəzər təkcə zəngin neft yataqları ilə məşhur deyil, həm də geniş biomüxtəlifliyə malikdir. Ondan düzgün istifadə ölkənin gəlir məndəyini daha çox genişləndirə bilər. Amma təəssüf ki, biz hələ də imkanlarımızı kifayət qədər genişləndirə bilməmişik.

Ученый ИГ дал интервью телеканалу ITV по случаю Дня Каспия Авг 15, 2022 | 12:08 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
12 августа - по случаю Дня охраны окружающей среды Каспийского моря, на утреннюю передачу  программы ИТВ был приглашен заведующий кафедрой экогеографии Института географии имени академика Г.А.Алиева, кандидат сельскохозяйственных наук, доцент Анвар Алиев. В интервью ученый            затронул вопросы экологии Каспийского моря.
Он отметил, что согласно «Рамочной конвенции по охране окружающей среды Каспийского моря», вступившей в силу в 2006 году и подготовленной экспертами прикаспийских государств при поддержке Программы ООН по окружающей среде, эти государства несут ответственность за чистоту и охрану окружающей среды Каспийского моря. Азербайджанское государство принимает в связи с этим определенные меры, применяет соответствующие законы о чистоте территории и моря, проводит мероприятия по очистке прибрежной зоны и т.д. В этом вопросе должна быть велика роль населения и общественных организаций. Ведь, как известно, человеческий фактор играет большую роль в загрязнении окружающей среды.
Ученый-эколог сообщил, что Каспийское море, являющееся редким закрытым водоемом, славится не только богатыми нефтяными месторождениями, но и широким биоразнообразием. Правильное его использование может еще больше увеличить доходы страны. Но, к сожалению, мы до сих пор не смогли достаточно расширить наши возможности.