PPRD EAST3 qrup rəhbəri Coğrafiya İnstitutunda olub 2022-04-28 21:49:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Avropa İttifaqının “Təbii və texnogen xarakterli fəlakətlərin qarşısının alınması, hazırlıq və cavab tədbirləri” üzrə şərq proqramının (PPRD East3) qrup rəhbəri cənab Piter Qlerum AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda müəssisə əməkdaşları ilə görüşüb.
Sözügedən şərq proqramının 3-cü mərhələsinin əsas məqsədi Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində fəlakət risklərinin azaldılması və böhranların idarə edilməsi fəaliyyətinin gücləndirilməsi və Aİ-nın Mülki Müdafiə Mexanizmi ilə regional əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsidir. Proqram çərçivəsində tərəfdaş ölkələrin müvafiq Mülki Müdafiə İnstitutlarının fəlakət risklərinin qarşısının alınması, o cümlədən təbii və texnogen xarakterli fəlakətlərə hazırlıq və cavab tədbirləri sahəsində bacarıqlarının artırılması və qeyd olunan sahələrdə milli inklüsiv yanaşmanı təşviq etməklə bütün müvafiq orqanları, vətəndaş cəmiyyəti, eləcə də elmi tədqiqat institutları arasında qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Tədbirdə tərəflər arasında mümkün əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, fəlakət risklərinin qiymətləndirilməsi, risk xəritələri və erkən xəbərdarlıq sistemləri sahələrində gələcək birgə fəaliyyət imkanları ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Руководитель группы PPRD EAST3 посетил Институт географии 2022-04-28 21:49:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Г-н Петер Глерум, руководитель группы Восточной программы Европейского Союза по предотвращению, подготовке и реагированию на природные и техногенные катастрофы (PPRD East3), встретился с сотрудниками Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА.
Основной целью Фазы 3 Восточной программы является снижение риска бедствий и управление кризисами в странах Восточного партнерства, а также развитие регионального сотрудничества с Механизмом гражданской обороны ЕС. В рамках программы соответствующие институты гражданской обороны стран-партнеров будут взаимодействовать со всеми соответствующими органами власти, гражданским обществом и научно-исследовательскими институтами для повышения их потенциала в области предотвращения рисков стихийных бедствий, включая готовность к стихийным бедствиям и реагирование на них, а также для продвижения общенационального инклюзивного подхода в этих областях. Планируется укрепление связей.
На мероприятии обсуждались возможные перспективы сотрудничества сторон, состоялся обмен мнениями о будущей совместной деятельности в области оценки рисков бедствий, карт рисков и систем раннего оповещения.