Cİ-də Qazaxıstanlı xanım Nasiha Kenjina ilə görüş keçirilib 2022-04-19 14:37:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Rusiya Federasiyasının Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Qazaxıstandakı “Dədə Qorqud” Milli Fondu və “Azərbaycan dünyası” Beynəlxalq jurnalının nümayəndəsi Nasiha Kenjina ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Nasiha xanımla birlikdə Azərbaycana gələn Qazaxıstanın Cambul vilayətində  azərbaycanlılarla iş üzrə “Mehriban” Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri Esmira xanım da iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, c.e.d. Zakir Eminov Qazaxıstan nümayəndələrini salamladıqdan sonra  onları iclas iştirakçılarına təqdim edib və çıxış üçün sözü Nasiha xanımı ona verib.
Azərbaycanda olmağından məmnunluğunu  bildirən Nasiha xanım ölkəmizə gəlişinin səbəbini açıqlayıb.  Azərbaycana olan hədsiz məhəbbətini dilə gətirən natiq bildirib ki, daima Azərbaycanla maraqlanıb,  onu yaxından tanımaq, insanları ilə tanış olmaq məqsədilə 2017-ci ildə ilk dəfə olaraq ölkəmizə gəlib, kütləvi informasiya vasitələrindən, insanlarla söhbətlərdən  onların yaşayışı, respublikamız, Qarabağ və s. haqqında məlumatlar toplayıb, aldığı məlumatlar əsasında isə kitab yazmağa başlayıb. (Halbuki, dediyinə görə, ilk dəfə idi ki, kitab yazırdı.) Balaca Zəhranın ermənilər tərəfindən öldürülməsinin təsiri altında yazdığı şeri tərcümə etdirərək Azərbaycandakı saytlara göndərib. Həmin saytların gecikmədən şeri çap etdiklərini və insanlardan ona çoxlu müraciətlər, məktublar gəldiyini gördükdən  sonra Qarabağ hadisələrini dərindən öyrənməyə başlayıb.
44 günlük Vətən müharibəsini böyük həyəcanla  izləyən Nasiha xanım 8 Noyabr Qələbə gününü hədsiz sevinclə qarşılayıb, Azərbaycan bayrağına bürünərək Almatının hündür yüksəkliyinə qaçıb və bayrağımızı orada dalğalandırıb.
Kitabı ürəyinin çağırışı ilə unudulmayan və dəhşətli Qarabağ hadisələri haqqında yazdığını deyən qazax xanım əsərini Azərbaycanın bütün terror və genosid qurbanları, günahsız öldürülən körpələr, qaçqın və itkin düşənlər, torpaqlarının azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş oğul və qızlar, “sağ ikən cəhənnəmi görmüş”  insanların xatirəsinə, qəhrəmanlar tərbiyə etmiş cəsur anaların xatirəsinə, ümumiyyətlə, bütün Azərbaycana, onun xalqına, müzəffər ordusuna və əvəzsiz prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə həsr etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə kitabı yazmaqda əsas məqsədi Azərbaycanı, onun əyilməz, mübariz və azadlıqsevər xalqını  Qazaxıstana və bütün dünyaya tanıtmaq olub.
Sonra o, müəllifi olduğu “Qarabağ – vətənə aparan uzun yol” kitabını İnstitutun baş direktoruna təqdim edib. Zakir Eminov və çıxış edən digər əməkdaşlar Nasiha xanıma vətənimizə, xalqımıza, ordumuza, Prezidentimizə olan sevgisi, isti münasibətinə, ən başlıcası isə, eyni kökdən olan  türk xalqlarının bir-birinə yaxınlaşması, bir-birini tanıması yolunda  sərf etdiyi əməyə görə Azərbaycan xalqı adından minnətdarlıqlarını bildiriblər. Birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, dosent Etibar Bədəlov Veteranlar Cəmiyyəti tərəfindən ona verilmiş “Şuşanın alınmasına görə” medalını qonağa bağışlayıb.
Sonda tədbir iştirakçıları Nasiha Kenjinanın Qarabağ hadisələrinə həsr etdiyi videoçarxa həyəcanla tamaşa ediblər.

В ИГ состоялась встреча с Насихой Кенжиной из Казахстана 2022-04-19 14:37:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии имени академика Г.А. Алиева НАНА состоялась встреча с Насихой Кенжиной, членом-корреспондентом Международной академии наук Российской Федерации, представителем Национального фонда «Дядя Горгуд» в Казахстане и «Азербайджан Дуньяси». Международный журнал.
На встрече также присутствовала Эсмира Мамедова, директор Культурного центра азербайджанцев «Мехрибан» Джамбульской области Казахстана, приехавшая в Азербайджан вместе с Насихой.
Открывая мероприятие, Генеральный директор Института, д.г.н. Закир Эминов поприветствовал казахстанскую делегацию, представил ее участникам встречи и предоставил слово Насихе. Выразив удовлетворение своим пребыванием в Азербайджане, Насиха ханым объяснила причину своего визита в нашу страну. Выразив свою безусловную любовь к Азербайджану, спикер сказал, что всегда интересовался Азербайджаном, впервые приехал в нашу страну в 2017 году, чтобы лучше узнать ее, познакомиться с ее народом. На основе полученной информации она начала писать книгу. (Однако, по ее словам, это был первый раз, когда он написал книгу.)
Она перевела стихотворение, написанное под влиянием убийства армянами маленькой Захры, и отправила его на сайты в Азербайджане. Увидев, что на этих сайтах без задержек публикуются стихи и поступает много обращений и писем от людей, она стала углубленно изучать события в Карабахе.
Насиха ханым, с большим волнением наблюдавшая за 44-дневной войной, с огромной радостью отпраздновала День Победы 8 ноября, облачившись в азербайджанский флаг, побежала на высоты Алматы и взмахнула там нашим флагом.
Казашка сказала, что написала книгу о незабываемых и страшных событиях в Карабахе.Она сказала, что посвятила ее памяти отважных матерей, воспитавших героев, в общем, всему Азербайджану, его народу, победоносной армии и Президенту, Верховному Главнокомандующему Ильхаму Алиеву. По еe словам, основной целью написания книги было познакомить Казахстан и весь мир с Азербайджаном, его несгибаемым, воинственным и свободолюбивым народом.
Затем она подарила генеральному директору института свою книгу «Карабах – долгий путь на родину». От имени азербайджанского народа Закир Эминов и другие сотрудники поблагодарили Насиху Кенжину за любовь к нашей Родине, народу, армии, Президенту и, самое главное, за работу, проделанную тюркскими народами одного происхождения по сближению друг с другом. Участник Первой карабахской войны, доцент Этибар Бадалов вручил гостье медаль «За взятие Шуши», присужденную ему Обществом ветеранов.
В завершение мероприятия участники с волнением посмотрели видеоролик Насихи Кенжиной, посвященный событиям в Карабахе.