Cİ alim I və II Vətən müharibələrindəki siyasi-coğrafi prosesləri təhlil edib 2021-10-22 12:49:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Demoqrafiya və əhali coğrafiyası” şöbəsinin böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Etibar Bədəlov «Vətən müharibəsinin başlanmasının səbəbləri, nəticələri və onun tarixi əhəmiyyəti» mövzusunda distant formatda keçirilən beynəlxalq elmi praktiki konfransda iştirak edib.
Alim Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Hərbi Akademiyasının təşkilatçılığı, Türkiyə və Ukrayna respublikalarının Milli Müdafiə Universitetlərinin iştirakı ilə baş tutan tədbirdə “Azərbaycan Respublikasında I və II Vətən müharibələrinə zəmin yaradan siyasi-coğrafi və etnodemoqrafik proseslər” mövzusunda məruzə edib. Alim  məruzəsində I Vətən müharibəsində məğlubiyyətin və Şuşanın alınmasının əsas səbəblərini təhlil edib, 44 günlük Vətən  müharibəsində qazanılan qələbənin Ali Baş komandan İlham Əliyevin adı ilə bağlı olduğundan, ölkənin siyasi coğrafi xüsusiyyəti, onun etnodemoqrafik vəziyyətində yaranmış problemin həllində  prezidentin apardığı uğurlu siyasətdən bəhs edib.

Ученый ИГ проанализировал гео-политические процессы во время Первой и Второй отечественных войн 2021-10-22 12:49:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Старший научный сотрудник отдела «Демография и география населения» Института географии им. Академика Г.А. Алиева НАНА, д.ф.г.Этибар Бадалов принял участие в международной научно-практической конференции «Причины начала, последствия и историческое значение Отечественной войны».
Ученый сделал доклад на тему «Геополитические и этнодемографические процессы в Азербайджанской Республике, положившие начало Первой и Второй Отечественным войнам» на мероприятии, организованном Военной академией Вооруженных Сил Азербайджанской Республики, при участии Национальных университетов обороны Турции и Украины. В своем докладе ученый проанализировал основные причины поражения в Первой Отечественной войне и взятия Шуши.
Он рассказал о политико- географических особенностях страны, об успешной политике Президента в решении ее этно-демографической проблемы, поскольку победа в 44-дневной войне связана с именем Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева.