Coğrafiya İnstitutunda 27 sentyabr Anım Günü qeyd edilib. 2021-09-27 14:25:00 / TƏDBİRLƏR
İlk əvvəl torpaqlarımız uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov tədbiri açaraq  Respublika Prezidentinin Sərəncamı ilə hər il sentyabrın 27-sinin şəhidlərin ruhuna hörmət əlaməti olaraq Azərbaycanda Anım Günü kimi qeyd olunacağını xatırladıb. O vurğulayıb ki, bu tarix xalqımızın illərlə gözlədiyi, torpaqlarımıza azadlıq gətirən ədalətli müharibənin başlanğıc günüdur. Xalqımız ölkə rəhbəri, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin düzgün siyasət apardığına, eləcə də hərb bacarığına  və ordumuzun gücünə inanırdı, müharibənin qələbə ilə bitəcəyinə ümid bəsləyirdi. Amma bu məsələnin 44 günə həll olunacağına inanmaq çətin idi. Qeyrətli, mətin oğullarımız canlarını Vətənə qurban deyib bu inanılmaz qısa zamanda  onilliklərlə mundar erməni tapdağı altında qalmış torpaqlarımızı özümüzə qaytardı. Əsgər və zabitlərimizin ağlagəlməz qəhrəmanlığı bizə bu qələbə sevincini yaşatdı, özümüzün özümüzə olan inamını artırdı. Azərbaycan xalqı əsrlər boyu öz azadlığı, ərazisinin müdafiəsi uğrunda  torpaqlarına sahib çıxmaq istəyən yadellilərlə mübarizə aparıb, qan töküb. Aparılan savaşlar içərisində qalib çıxdığımız sonuncu Vətən müharibəsi tarixdə ən yaddaqalan qürurverici, şərəfli savaş kimi qalacaq. Azərbaycan sübut etdi ki, belə mərd, qeyrətli və qorxmaq xalqı olan ölkənin torpaqlarına əl uzadanın başı “dəmir yumruq” altında əziləcək. Azərbaycan anladı ki, kənardan, ikili standartlara qulluq edən, özünün qoyduğu  qanunlara əməl etməyən, yeri gələndə özünə lazım olan haqsız tərəflərə haqq qazandıran beynəlxalq təşkilatlara “bel bağlamaq” olmaq. O öz gücü, ağlı, şərəfi ilə Beynəlxaq təşkilatların 30 ildə edə bilmədiklərini cəmi 44 günə həll etməyə qadir olduğunu hamıya sübut etdi. İndi artıq Azərbaycan regionda lider ölkə olaraq böyük quruculuq və bərpa işləri ilə məşğuldur. Vəhşi erməni barbarlarından azad olunmuş Qarabağ ərazisində böyük sürətlə yollar çəkir, evlər tikir, kənd və şəhərlər salır, kənd təsərrüfatını və iqtisadiyyatı dirçəldir ki, məcburi qaçqınlar qısa müddətdə evlərinə qayıda bilsinlər. Coğrafiya İnstitutu da möhtəşəm qələbəyə həsr etdiyi Qarabağın coğrafiyasını hazırlamaqla öz töhfəsini verməyə tələsir.
İnstitut rəhbəri çıxışının sonunda torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş  şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, yaralı qazilərimizə şəfa diləyib.
İnstitut həmkarlar Təşkilatının sədri, c.ü.f.d., dosent Habil Haqverdiyev 44 günlük Qarabağ savaşında qəhrəman ordumuzun savaşından söhbət açaraq, möhtəşəm qələbənin prezident İlham Əliyevin düşünülmüş üzaqgörən siyasəti və hərbi strategiya və taktikasının, eləcə də əsgər və zabitlərimizin mükəmməl döyüş hazırlıqlarının nəticəsi olduğunu bilirib.
Sonra Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, a.ü.f.d., dosent Ənvər Əliyev məruzə edərək Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri zamanı ölkənin iqtisadiyyatına, kənd təsərrüfatına, ekologiyası və s. dəyən ziyanlar haqqında danışıb, ziyanın miqdarının trilyonlarla ölçüldüyünə diqqəti çəkib.
Tədbirin sonunda İnstitut əməkdaşlarının şəhid ailələrinə və qazilərimizə göstərdikləri qayğı və diqqətdən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.

27 сентября в Институте географии отметили день памяти 2021-09-27 14:25:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Открывая мероприятие, генеральный директор института, доктор географических наук Закир Эминов напомнил, что 27 сентября в Азербайджане ежегодно по указу президента республики будет отмечаться как День памяти. Он подчеркнул, что эта дата - начало справедливой войны, которую наш народ ждал годами и которая принесла свободу нашим землям. Наш народ верил в верную политику Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, а также в боеспособность и мощь нашей армии и надеялся, что война закончится победой. Но трудно было поверить, что этот вопрос решится за 44 дня. Наши верные и стойкие сыновья отдали свои жизни за Родину и в короткие сроки вернулись на свои земли, десятилетиями находившиеся под армянской оккупацией. Невероятный героизм наших солдат и офицеров подарил нам радость этой победы и повысил нашу уверенность в себе. На протяжении веков азербайджанский народ ради своей свободы боролся и проливал кровь с оккупантами, которые хотели владеть нашими землями. Последняя Отечественная война, которую мы выиграли в боях, останется самой памятной и славной войной в истории. Азербайджан доказал, что любой, кто дойдет до земель такой смелой, отважной страны, будет раздавлен «железным кулаком». Азербайджан осознал, что он не должен «полагаться» на международные организации извне, которые служат двойным стандартам, не соблюдают свои собственные законы и, где это уместно, оправдывают нужных им правонарушителей. Обладая силой, интеллектом и честью, Азербайджан доказал всем, что способен решить всего за 44 дня то, что международные организации не смогли сделать за 30 лет. Сейчас, как ведущая страна в регионе, Азербайджан ведет масштабные строительные и реставрационные работы. Он быстро строит дороги, строит дома, деревни и города, возрождает сельское хозяйство и экономику на территории Карабаха, освобожденной от диких армянских варваров, чтобы вынужденные переселенцы могли вернуться домой как можно скорее. Институт географии тоже спешит внести свой вклад в подготовку географии Карабаха, которая посвящена великой победе.
В конце своего выступления руководитель института пожелал милосердия Божией нашим мученикам, отдавшим свои жизни за свободу наших земель, и исцеления нашим раненым ветеранам.
Говоря о героической битве нашей героической армии в 44-дневной Карабахской войне, председатель профсоюза института, кандидат технических наук, доцент Габиль Хагвердиев сказал, что великая победа стала результатом продуманной политики Президента Ильхама Алиева и военной стратегии и тактики, а также отличной боевой подготовки наших солдат и офицеров.
Затем заведующий кафедрой экогеографии, кандидат наук, доцент Анвар Алиев выступил с докладом об экономике, сельском хозяйстве, экологии страны во время Первой и Второй
Карабахских войн. Он рассказал об ущербе, отметив, что сумма ущерба измеряется триллионами.
В завершение мероприятия был показан видеоролик о заботе и внимании сотрудников института к семьям шехидов и ветеранов.