Coğrafiyaçılarımız Qafqaz Yay Məktəbinin sertifikatına layiq görülüblər 2021-09-27 16:31:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları - c.ü.f.d. Natəvan Cəfərova koordinator, c.ü.f.d. Samirə Abuşova, böyük laborantlar İradə Əhlimanova, Aminə Muradova və magistrlar Yeganə İbadlı, Nərmin Nağıyeva iştirakçı qismində “Cənubi Qafqazda iqlimə uyğunlaşma qabiliyyətlərinin gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində beynəlxalq Qafqaz yay məktəbi 2021-də  (SCAC) iştirak ediblər.
Cenevrə və Davamlı Qafqaz Universiteti tərəfindən təşkil edilən tədbir İsveçrə İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyi (SDC) və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı tərəfindən dəstəklənir.
Təlim iştirakçıları təbii fəlakətlərin real vaxt rejimində xəritələşdirilməsi və əldə edilən məlumatların paylaşdırılması, GIS-dən istifadə ilə analizlərin aparılması, uzaqdan zondlama məlumatlarının işlənməsi, tematik məşqlər və xəritələrin  ictimaiyyətə  yayılması haqqında biliklərə yiyələniblər. Dərslərin  sonunda əməkdaşlarımız təlimi bitirən 25 iştirakçı arasında fərqlənən 14 iştirakçı ilə birlikdə beynəlxalq sertifikata yiyələniblər.
Coğrafiyaçılar təlimi peşəkar səviyyədə bitirdiklərinə görə 2022-ci il, 22 aprel tarixində “Turizmin Davamlı İnkişafı üçün Transdisiplinarlıq: Qafqaz aliminin rolu” (“Transdisciplinarity for Sustainable Tourism Development: Role of Caucasus Scientist”) adı altında keçiriləcək  3-cü Qafqaz Dağ Forumunda (CMF3) iştirak etmək hüququ qazanıblar.

Наши географы награждены сертификатом Кавказской летней школы 2021-09-27 16:31:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА – д.ф.г. координатор Натаван Джафарова, д.ф.г. Самира Абушова, старшие лаборанты Ирада Ахлиманова, Амина Мурадова и мастера Егана Ибадли, Нармин Нагиева приняли участие в Международной Кавказской летней школе (SCAC) 2021 в рамках проекта «Усиление адаптации к климату на Южном Кавказе».
Мероприятие организовано Женевским университетом и Университетом устойчивого Кавказа при поддержке Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству (SDC) и Программы Организации Объединенных Наций по окружающей среде.
Участники узнали, как наносить на карту стихийные бедствия и распространять их в режиме реального времени, анализировать с помощью ГИС, обрабатывать данные дистанционного зондирования, проводить тематические занятия и распространять карты среди населения. По окончании обучения наши сотрудники получили международный сертификат вместе с 14 участниками, которые отличились среди 25 участников, прошедших обучение.
Получившие сертификат получают право на участие в 3-й Кавказском горном форуме, который состоится (CMF3) 22 апреля 2022 года под названием «Трансдисциплинарные меры для устойчивого развития туризма: роль кавказских ученых»).