Akademik külək və onun fəsadları haqqında danışıb 2021-03-12 14:56:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov  ARB kanalında külək və onun fəsadları haqqında danışıb.
Bakıda küləklərin getdikcə çoxalmasının dünyada baş verən qlobal iqlim dəyişmələri ilə əlaqədar olduğunu söyləyən alim, bu təbiət hadisəsinin getdikcə daha da artacağını və onların həm tezliyinin, həm də amplitudunun (gücünün) artmasının gözlənilən olduğunu vurğulayıb. Akademik deyib ki, küləyin fəsadları təkcə evlərin dam örtüklərinin uçması, ağacların aşması kimi hallarda özünü göstərmir, bu fəsadlar açıq dənizdə gəmilərin hərəkətində, neftçilərin fəaliyyətində, tikintidə daha kəskin şəkildə özünü büruzə verir. Xalq arasında “qara yel” deyilən güclü külək əkin sahələrində bitkilərin məhvinə  də səbəb ola bilər.
“Bəs, küləyin fəsadlarından necə qorunmalı” sualına alim “ondan qorunmaq yox, ona adaptasiya olunmaq lazımdır, insanlar belə hadisələrin istənilən an baş verə biləcəyini nəzərə almalı, həmişə hazırlıqlı olmalıdırlar” cavabını verib.

Академик рассказал о ветре и его последствиях Мар 12, 2021 | 02:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Директор Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА, академик Рамиз Мамедов рассказал на канале АРБ о ветре и его последствиях.
Заявив, что усиление ветров в Баку связано с глобальным изменением климата, ученый сказал, что это природное явление будет усиливаться, и ожидается, что их частота и амплитуда (сила) увеличатся. Академик сообщил, что последствия ветра проявляются не только в обрушении крыш, падении деревьев, но и в движении судов в открытом море, деятельности нефтяников и строительства. Сильные ветры, широко известные как «черные ветры», также могут уничтожать посевы на полях.
На вопрос «Как защитить себя от воздействия ветра?» ученый ответил,  что « к этому нужно приспосабливаться, а не избегать, люди должны учитывать, что такие события могут произойти в любой момент, и всегда быть готовыми», - сказал он. The academician spoke about the wind and its consequences.