Vətəni qorumaq borcu və orduya dəstəyin bəzi nüansları 2020-08-28 22:21:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Fətəliyevin Modern.az saytında Kuba təcrübəsinin mənimsənilməsi mövzusunda növbəti məqaləsi dərc edilib.
Müəllif  “Vətəni qorumaq borcu və orduya dəstəyin bəzi nüansları” adlı məqaləsində Tovuz hadisələrinin Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qüdrətini və xalqımızın vətənpərvərlik ruhunun yüksək olduğunu bir daha göstərdiyini, torpaqlarımıza soxulmağa cəhd etmiş düşmənin layiqli cəzasını alaraq geri otuzdururlmasını və vətənin müdafiəsi uğrunda xalqımızın möhtəşəm birliyinin nümayişini  diqqətə çatdırır.
1986-1989-cu illərdə Latın Amerikasının Kuba Respublikasında  uzunmüddətli məzuniyyətdə olarkən şahidi olduğu maraqlı faktları  nümunə gətirən R.Fətəliyev əhalinin ordunu necə dəstəkləməsini, dövlətin vətənpərvərlik sahəsində apardığı təbliğatın verdiyi müsbət nəticələri yada salır. Bildirilir ki, bu təbliğatın  nəticəsidir ki, ABŞ kimi nəhəng ölkə bu respublikaya bata bilmədiyindən  60 ildir ki, onu  blakadada saxlayır.
Azərbaycanı Kuba ilə müqayisə edən müəllif  analoji nəhəng ölkəyə sığınıb alçaq niyyətlərini həyata keçirməyə çalışan mənfur qonşularımızı niyyətindən birdəfəlik  uzaqlaşdırmaq məqsədi ilə Kuba təcrübəsindən yararlanmağın müsbət nəticələr verəcəyinə əminliyini dilə gətirir. O həmcinin dünyada və regionda yaranmış son siyasi-iqtisadi durumu nəzərə alaraq, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi və sərhədlərmizin daha etibarlı qorunmasında mülki əhalinin rolunun artırılması məqsədilə bir sıra əməli təkliflər də irəli sürür.
Sonda alim Vətənimiz uğrunda Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşərək Silahlı Qüvvələrimizə dəstək verməklə düşmən işğalına məruz qalmış torpaqlarımızın azad olunacağına əminliyini bildirib.

Долг защищать Родину и некоторые нюансы поддержки армии 2020-08-28 22:21:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ведущий научный сотрудник Института Географии  им. Акад. Г.Алиева НAНА, д.ф.геол.-минер. Рашид Фаталиев опубликовал на сайте Modern.az очередную статью, посвященную освоению кубинского опыта.
В статье «Долг защищать Родину и некоторые нюансы поддержки армии» автор подчеркивает мощь Вооруженных Сил Азербайджана и высокий патриотический дух нашего народа, которые раскрылись во время недавних событий в Товузе. Отпор врагу, пытавшемуся проникнуть на наши земли, продемонстрировал великое единство нашего народа в деле защиты Родины.
Ссылаясь на интересные факты, которые автор наблюдал в Латинской Америке во время длительного отпуска в Республике Куба в 1986–1989 годах, Р.Фаталиев напомнил, о том, как население поддерживало армию, и о положительных результатах патриотической пропаганды государства. Говорят, что результатом этой пропаганды является то, что такая огромная страна, как Соединенные Штаты, блокирует республику в течение 60 лет, так как не может ее сломить.
Сравнивая Азербайджан с Кубой, автор выражает уверенность в том, что использование кубинского опыта принесет положительные результаты  и  раз и навсегда отобьет охоту у наших соседей, пытающихся реализовать свои низменные цели за счет сильного государства. Он также выдвигает ряд практических предложений по повышению роли гражданского населения в освобождении наших земель и более надежной защите наших границ с учетом недавней политической и экономической ситуации в мире и в регионе.
В заключение ученый выразил уверенность, что  земли, оккупированные врагом, будут освобождены при тесной сплоченности вокруг Верховного Главнокомандующего нашей страны и поддержке наших Вооруженных Сил.