AMEA-nın rəsmi veb-portalı onlayn rejimdə fəaliyyət göstərir 2020-04-08 13:03:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA-nın rəsmi veb-portalı olan science.gov.az-ın əməkdaşları ölkədə karantin rejimi elan olunan gündən öz fəaliyyətini onlayn şəkildə davam etdirir. Portala hər gün 3 (Azərbaycan, rus, ingilis) dildə məlumatlar yerləşdirilir.
Məlumdur ki, koronavirus pandemiyasının dünyada və ölkəmizdə vüsət alması səbəbindən dövlət tərəfindən ardıcıl, təcili və təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilir. Bu tədbirlərin məntiqi davamı olaraq 2020-ci il martın 29-dan etibarən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamı ilə akademiyanın əməkdaşları bir ay müddətinə əməkhaqqı saxlanılmaqla ödənişsiz məzuniyyətə göndərilib.
Belə bir çətin şəraitdə kütləvi informasiya vasitələrinin (KİV) – televiziya, qəzet, radio və İnternet resurslarının üzərinə xüsusi vəzifə düşür. KİV nümayəndələri xüsusi karantin rejiminin qaydalarına ciddi riayət edərək müvafiq sahələrdə görülən işləri ictimaiyyətə çatdırmalı, eyni zamanda, gündəmdə baş verən hadisələrlə bağlı məlumatları yaymaqda davam etməlidirlər.
Bunları nəzərə alaraq, science.gov.az portalı da ölkənin elm sferasında fəaliyyət göstərən ən böyük veb-resursu olaraq dünyada və ölkəmizdə bu sahədə olan yenilikləri ictimaiyyətə çatdırmaqda davam edir. Portalda hər gün AMEA-nın institut və təşkilatlarının xüsusi karantin rejiminə uyğun olaraq gördüyü işlər, apardıqları araşdırmalar, distant təhsil, virtual dərslər və s. haqqında məlumatlar verilir. Eyni zamanda, dünyada və ölkəmizdə koronavirus pandemiyası ilə bağlı son məlumatlar, bu virusla mübarizə məqsədilə görülən tədbirlər, aparılan araşdırmalar işıqlandırılır.

Официальный веб-портал НАНА продолжает свою деятельность в режиме онлайн 2020-04-08 13:03:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники официального веб-портала НАНА science.gov.az продолжают свою деятельность в режиме онлайн с момента объявления карантинного режима в стране. Информация размещается на портале каждый день на 3 языках (азербайджанском, русском, английском).
Известно, что из-за распространения пандемии коронавируса в мире и в нашей стране государство принимает последовательные, срочные и неотложные меры. В качестве логического продолжения этих мер, с 29 марта 2020 года соответствующим распоряжением президента НАНА академика Рамиза Мехтиева сотрудники академии были отправлены в неоплачиваемый отпуск с сохранением заработной платы сроком на один месяц.
В такой сложной ситуации средства массовой информации (СМИ) - телевидение, газеты, радио и интернет-ресурсы несут особую ответственность. Представители СМИ должны строго придерживаться правил особого карантинного режима и информировать общественность о проделанной работе в соответствующих областях, а также продолжать распространять информацию о событиях, включенных в повестку дня.
Принимая это во внимание, портал science.gov.az - крупнейший веб-ресурс в области науки в стране, продолжает информировать общественность об инновациях в этой области в мире и в нашей стране. Каждый день портал отображает информацию о работе, проделанной институтами и организациями НАНА в соответствии со специальным режимом карантина, их исследованиях, дистанционном обучении, виртуальных уроках и т. д. В то же время, дается информация о последних новостях в вязи с пандемией коронавируса в мире и в нашей стране, о мерах, принятых для борьбы с этим вирусом.