Türk mənşəli adların dəyişdirilməsi barədə məsələ müzakirə olunub 2019-10-23 16:44:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Elmi  seminarı keçirilib.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov gündəlikdə duran məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış etdikdən sonra  məruzə üçün sözü aqrar üzrə elmlər doktoru Yasin  Kərimova verib.
Məruzəçi özünün yazdığı “Azərbaycanın tarixi ərazilərindəki yaşayış məntəqələri adlarının Ermənistan Respublikasının dövlət orqanlarının rəsmi sənədləri ilə dəyişdirilməsi” kitabı haqqındakı   məruzəsində bildirib ki, o, Rusiyanın  Moskva arxivlərinə yol taparaq Azərbaycanın tarixi ərazilərindəki (indiki Ermənistan əraziləri) yaşayış məntəqələri və kənd soveti adlarının dəyişdirilməsi ilə bağlı Ermənistan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin 60-dan artıq fərman və digər sənədlərini əldə edib. Bu fərmanlarda 1946-1968-ci illər ərzində müxtəlif bəhanələrlə 300-dən artıq türk mənşəli adın erməni adı ilə dəyişdirilməsi sübut olunur. (Bu günə qədər belə adların sayı 1000-i ötüb). Məsələn, fərmana əlavə olunmuş arayışda deyilir: “Ermənistanda xarici işğalçıların hakimiyyəti dövründən qalmış təhqiramiz məna daşıyan yaşayış məntəqələrinin türk mənşəli adlarının dəyişdirilməsi üzrə işlər gedir. Həmçinin, imkan olduqca erməni tarixi adları bərpa edilir”. Yaxud digər bir fərmanda deyilir: “Əhalisi Azərbaycana köçməsi ilə əlaqədar adları göstərilən yaşayış məntəqələri ləğv edilsin”.
Məruzə ətrafında çıxış edənlər müəllifin lazımlı arxiv materiallarını gətirərək onu kitab halına salmaq təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib, ona dəyərli təklif və məsləhətlər veriblər.
Müzakirələrə yekun vuran akademik Ramiz Məmmədov erməniləri öz əlləri ilə ifşa edən rəsmi dövlət sənədlərinin toplanaraq kitab halına salınmasına görə  Y.Kərimova təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, ermənilər tarixi öz xeyirlərinə saxtalaşdırmaq meyllərindən əl çəkə bilmədiklərindən hər vasitə ilə yalan məlumatlar yaymaqda, dünya ictimaiyyətini aldatmaqda davam edirlər. Ona görə bizim vəzifəmiz onları cavabsız qoymamaq, tutarlı dəlillərlə bu yalanların ayaq tutub yeriməsinə imkan yaratmamaq, informasiya savaşında geridə qalmamaqdır.

На очередном Научном семинаре директор Института Географии им. акад. А.А. Алиева, акад. Р.Мамедов, ознакомил собравшихся с повесткой дня и передал слово для доклада д.а.н. Ясину Керимову.
В своем докладе Я. Керимов рассказал о своей книге «Переименование властями Армении населенных пунктов исторических территорий Азербайджана официальными документами». Получив доступ в российские архивы Москвы, он получил более 60 указов Президиума Верховного Совета Армянской ССР и других документов о переименовании поселений и сельских советов на исторических территориях Азербайджана (ныне армянских территорий). Эти указы доказывают замену более 300 названий тюркского происхождения армянскими названиями за период 1946-1968 гг. (По сегодняшний день количество таких географических названий превысило 1000).
Например, в справке, приложенной к документу, говорится: «В Армении ведется работа по изменению оскорбительных по содержанию названий селений тюркского происхождения, оставленных после оккупации иностранными захватчиками. Кроме того, по возможности, восстанавливаются исторические армянские названия». Или другой указ гласит: «В связи с переселением населения в Азербайджан устранить населенные пункты, названия которых упомянуты».
В обсуждениях по теме приветствовалась инициатива автора написать книгу на основе архивных материалов.
Академик Рамиз Мамедов поблагодарил Я.Керимова за сбор ценной информации, которой армяне разоблачают самих себя. Он отметил необходимость «не оставлять без ответа такие действия и не отставать в информационном противостоянии».