Cİ əməkdaşları "Kiçik Akademiya" üzvlərinin hazırlığını qiymətləndiriblər 2019-06-25 15:35:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları –Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d., dosent Elina Kərimova və İqlim və aqroiqlimşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi  Cəmilə Əhmədova iyunun 25-də Bakı şəhəri, Nizami rayonunda yerləşən 238 saylı tam orta məktəbində keçirilən  “Kiçik Akademiya” üzvlərinin IV elmi konfransının iştirakçıları olublar.
Konfransın keçirilməsi bir neçə  məqsəd  daşıyıb: gənc nəsli elmin ən aktual problemləri ilə tanış etmək; şagirdlərin nitq qabiliyyətini inkişaf etdirmək; onlarda ilkin elmi tədqiqat vərdişlərini formalaşdırmaq; elmə həvəs oyatmaq; şagirdlərə beynəlxalq elmi müsabiqələrdə  davranmaq mədəniyyəti aşılamaq və ən əsası, müasir düşüncəyə malik insan yetişdirmək olub.
Məktəblilər konfransda ədəbiyyat, coğrafiya, fizika, kimya və s. kimi elmin müxtəlif istiqamətlərində məruzələrlə çıxış edərək, biliklərini nümayiş etdiriblər.
Coğrafiya bölməsi üzrə münsiflər heyətinin üzvləri olan İnstitut əməkdaşları bütün məruzələrdən razı qalaraq məktəblilərin məruzələrini yüksək qiymətləndiriblər.

Сотрудники ИГ оценили подготовку членов "Малой Академии" Июн 25, 2019 | 03:06 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
25 июня 2019 г. Cотрудники Института географии им. акад. Г.Алиева НАНА -  ведущий сотрудник отдела "Ландшафтоведение и ландшафтное планирование" д.ф.г., доц. Керимова Э.Д. и научный сотрудник отдела "Климат и агроклиматология" Ахмедова Джфмиля приняли участие в IV Научной конференции школьников "Малая Академия", организованной в школе №238 Низаминского района г. Баку.
Целью конференции было ознакомление молодого поколения с актуальными научными проблемами, формирование навыков проведения научных исследований, пробуждение у учащихся интереса к науке.
В ходе конференции школьники выступили с докладами по 10 направлениям науки (литература, география, физика, химия и др.). Керимова Э.Д. и Ахмедова Д. были в составе жюри в секции по географии. Все доклады были подготовлены учащимися на хорошем уровне и встречены с интересом со стороны жюри.