"Kiçik Akademiya"nın üzvləri üçün seminar keçirlib 2019-05-21 14:08:00 / TƏDBİRLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə 30 saylı tam orta məktəbin tərkibində fəaliyyət göstərən "Kiçik Akademiya"nın üzvləri üçün seminar keçirilib.
Elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov şagirdlərə elmin incəliklərindən söhbət açıb, fənlərin  dərindən  mənimsənilməsinin gələcək peşə seçiminin müəyyənləşdirilməsində onlara köməkçi ola biləcəyini izah edib.
Təhsil şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Müseyib Yunusov, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri c.ü.f.d. Samirə Ələkbərova, c.ü.f.d. Abil Haqverdiyev məktəbdə təhsilin səviyyəsini yüksəltməyin, şagirdlərə müasir texnologiyalardan istifadə etmək bacarığını aşılamağın önəmindən danışıblar, şagirdlərə öyrəndikləri bilikləri ümumiləşdirərək müxtəlif mövzuları əhatə edən təqdimatlarla çıxış etməyi məsləhət görüblər. Aparıcı elmi işçi, dosent Səidə Zeynalova, elmi işçi Samirə Abuşova da şagirdlərə dəyərli məsləhətlər veriblər.
Balaca coğrafiyaçılar qlobal istiləşmə, onun iqtisadiyyata, heyvanat aləminə və bitkilərə təsirindən bəhs edən geniş təqdimatla çıxış ediblər, hazırladıqları maketləri nümayiş etdiriblər.
Məktəbin coğrafiya müəllimləri bilik və bacarıqlarına görə şagirdləri ilə  qürur duyduqlarını qeyd ediblər.
Sonda "Kiçik Akademiya"nın rəhbəri Vüsalə Ağayeva tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə  İnstitut rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildirib.

Проведен семинар для членов «Малой академии» 2019-05-21 14:08:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
При организационной помощи Совета Молодых Ученых и Специалистов Института Географии им. акад. Г.Алиева НАНА (СМУС) проведен семинар для членов «Малой академии», функционирующей в составе полной средней школы № 30.
Заместитель директора по научной части, доцент Магеррам Гасанов, рассказал студентам о тонкостях науки и объяснил, что глубокое знание предмета может помочь им определить будущую профессию.
Заведующий отделом образования, д.ф.г. Мусеиб Юнусов, Самира Алекперова - председатель СМУС, д.ф.г. Абиль Ахвердиев, рассказали о важности повышения уровня образования в школе, умении школьников использовать современные технологии, обобщать полученные знания и делать презентации на различные темы.
Ведущий научный сотрудник, доцент Саида Зейналова и научный сотрудник Самира Абушова  также дали ценные советы учащимся.
Маленькие географы приготовили презентацию о глобальном потеплении,  его влиянии на экономику, мире флоры и фауны и продемонстрировали свои проекты.