20 Yanvar hadisələrinin 29-cu ildönümü qeyd edilib 2019-01-18 18:38:00 / TƏDBİRLƏR
İlk öncə ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həyatını qurban vermiş Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov “Tarixin qanlı və şanlı səhifəsi” adlı məruzə ilə çıxış edib. Hadisələrin xronoloji şəkildə yada salan direktor müavini Bakıda törədilən faciənin rus imperiyası tərəfindən düşünülərək, əvvəlcədən hazırlanmış plan əsasında, xüsusi amansızlıqla  həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, xalqın azadlığını əlindən almağa,  iradəsini qırmağa yönəlmiş qanlı hadisələr əksinə olaraq, Azərbaycan xalqının milli hisslərini   oyatdı, onu birliyə, bir amal uğrunda yekdil olmağa, düşmənə qarşı barışmaz mövqe tutmağa yönəltdi.
“Canlarından keçmiş qəhrəman oğul və qızlarının uyuduğu Şəhidlər Xiyabanı xalqın qəlbində zaman keçdikcə daha vüqarlı, daha əzəmətli görünəcək, indiki kimi,  müqəddəs ziyarətgah olaraq qalacaqdır”, – deyən M.Həsənov nitqinin sonunda şəhidlərə rəhmət diləyib.
İnstitut Həmkarlar təşkilatının sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev çıxışında 20 Yanvar hadisələrinin öz azadlığına, müstəqilliyinə can atan xalqımızın mübarizliyini, əyilməzliyini, məğrurluğunu, azadlıq üçün ölümündən qorxmadığını nümayiş etdirdiyini, milli azadlıq hərəkatının başlanğıcı, müstəqilliyə doğru irəliləyişimizin əsası olduğunu diqqətə çatdırıb.
20 Yanvar hadisələri ilə bağlı çıxış edən İnstitut əməkdaşları  Vətənimizə qarşı törədilən bu cinayətin heç zaman unudulmayacağını və  xalqımızın şəhid olan mərd oğulları ilə fəxr etdiklərini vurğuladılar.

Отмечена 29-ая годовщина событий 20 января 2019-01-18 18:38:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Прежде помянули минутой молчания граждан Азербайджана, пожертвовавших своей жизнью ради независимости и территориальной целостности нашей страны. Затем заместитель директора по науке, доцент Магеррам Гасанов выступил с докладом под названием «Кровавая и славная страница истории». Напомнив о событиях в хронологическом порядке, М.Гасанов отметил, что трагедия в Баку была совершена российской империей по заранее задуманному плану и осуществлена с особой жестокостью. Он подчеркнул, что кровавые события, направленные на то, чтобы отнять у народа свободу, сломить его волю, наоборот, пробудили национальные чувства азербайджанского народа, направили его усилия на единение ради общей цели и бескомпромиссную позицию по отношению к врагу.
Аллея мучеников, где покоятся пожертвовавшие собой героические сыны и дочери народа, останется в его памяти величественным священным местом паломничества, как сегодня.
Председатель профсоюзной организации, д.ф.г. Абиль  Ахвердиев, отметил, что события 20 января демонстрируют борьбу за независимость нашего несгибаемого народа, начало национально-освободительного движения, основу нашего продвижения на пути к независимости.
Говоря о январских событиях, сотрудники института подчеркнули, что это преступление против нашей Родины никогда не будет забыто и что они гордятся сыновьями народа, павшими жертвами.