Alimlərimiz Moskvada Xəzər mövzusunda dəyirmi masada iştirak ediblər 2018-12-04 13:38:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik R.Məmmədov 28-29 noyabr 2018-ci il tarixində Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində Rusiya Elmlər Akademiyasının Okeanologiya İnstitutunda “Xəzər dənizinin gələcəyi: Elmi layihələr və tədqiqatlar” mövzusunda beynəlxalq dəyirmi masada  iştirak etmiş, Beynəlxalq forumun yekun iclasının moderatoru olmuşdur.
Tədbirin açılışında Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondunun rəhbəri, akademik V.Pançenko və İran Milli Elm Fondunun Prezidenti cənab N.Zargam çıxış edərək, Xəzər dənizinin elmi tədqiqatlarında beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyini vurğulamışlar.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İ.Quliyev beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyini qeyd etməklə yanaşı, Xəzər dənizi üzrə beynəlxalq tədqiqat mərkəzinin yaradılmasının vaxtı gəldiyini masa iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. O həm də beş Xəzəryanı  ölkə  alimlərinin birgə ekspedisiya təşkil etməsinin faydasını açıqlamışdır. Beynəlxalq görüşdə Respublika Seysmologiya Mərkəzinin direktoru,  AMEA-nın müxbir üzvü Q.Yetirmişli də iştirak etmişdir.

Наши ученые участвовали на круглом столе по Каспийскому морю в Москве 2018-12-04 13:38:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
28-29 ноября 2018 г. директор Института Географии НАНА, академик Р.Мамедов, провел презентацию на тему «Научные проекты и исследования» в Институте океанографии РАН в столице России, Москве. Он был модератором заключительного заседания Международного форума.
Выступив на церемонии открытия, глава Российского фонда фундаментальных исследований, академик В. Панченко и президент Национального научного фонда Ирана, г-н Н.Заргам подчеркнули важность международного сотрудничества в научных исследованиях по Каспийскому морю.
Затем вице-президент НАНА, академик И.Гулиев, отметил важность международного сотрудничества, а также  добавил, что настало время создания международного исследовательского центра. Он также объяснил преимущества организации совместной экспедиции ученых пяти прикаспийских стран.
В заседании также принял участие директор Республиканского центра сейсмологии,  член-корреспондент НАНА Г. Йетирмишли.