Tiflisdə torpağın eroziyası məsələləri müzakirə olunub 2018-10-21 10:48:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı - Azərbaycanın siyasi və iqtisadi coğrafiyası şöbəsinin böyük elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Natəvan Cəfərova oktyabrın 17-dən 19-dək Gürcüstanın Tiflis şəhəri və eləcə də Kazbeki regionunda “Eroziyanın inteqrasiyalı idarə olunması” mövzusunda keçirilən regional konfransda iştirak edib.
Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GIZ) “Cənubi Qafqazda Biomüxtəlifliyin İnteqrasiyalı İdarə Olunması” (İBiS) Proqramı çərçivəsində baş tutan tədbirdə  Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistanın benefisiar nazirliklərinin və seçilmiş beynəlxalq təşkilatların 80-dən çox ekspert  və  mütəxəssisi, eləcə də dövlət idarə və müəssisələrinin  nümayəndələri iştirak edib.
Konfransda iştirakçılara torpaqların vəziyyətini nümayiş etdirən məlumat bazası təqdim edilib, bu mövzuda təcrübə mübadiləsi aparılıb.  İşçi qruplar tərəfindən torpaqların dayanıqlı idarə edilməsi, eroziyaya inteqrasiyalı nəzarət qlobal kontekstdə geniş müzakirə edilib.
Tədbir iştirakçıları konfrans işinin  torpaqların dayanıqlı idarə olunması üzrə fəaliyyətlərin genişləndirilməsi və torpaqların idarə edilməsi sistemlərinin yaxşılaşdırılmasında yeni yanaşmaların tədricən tətbiqi ilə nəticələnəcəyinə əminliklərini bildiriblər.

В Тбилиси обсуждались вопросы эрозии почвы Окт 21, 2018 | 10:10 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
арший научный сотрудник отдела Политической и экономической географии Азербайджана Института Географии им. акад. Г.Алиева НАНА, д.ф. г. Натаван Джафарова 17-19 октября участвовала на региональной конференции на тему «Интегрированное управление эрозией», прошедшей в Грузии, г. Тбилиси и районе Казбеки.
В мероприятии, состоявшемся в рамках программы (IBIS) «Интегрированное управление Биоразнообразием на  Южном Кавказе» Немецкого общества международного сотрудничества , приняли участие более 80 экспертов и специалистов из отдельных международных организаций, из министерств бенефициаров Азербайджана, Грузии и Армении, а также представители государственных  учреждений и предприятий.
На конференции состоялся обмен мнениями по данному вопросу, широко обсуждался вопрос устойчивого управления эрозией почвы, была представлена база данных по состоянию земель.
Участниками конференции была выражена уверенность, что будут применены новые подходы для улучшения управления земельными ресурсами и расширения деятельности в этом направлении.