Cİ ilə “Azərkosmos” ASC arasında niyyət protokolu imzalanıb 2018-01-11 16:36:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA Akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Cİ və “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında müasir texnologiyalın köməyi ilə  ətraf mühit üçün müstəsna əhəmiyyətə malik təbii resurs olan meşələrin aerokosmik monitorinqi məqsədilə Niyyət Protokolu imzalanıb.
Protokola əsasən məsafədən müşahidə məlumatları əsasında mövcud meşə örtüyü hüdudlarının və sərhədlərinin dəqiqləşdirilməsi, meşə sahələri sıxlığının qiymətləndirilməsi, meşələri formalaşdıran əsas ağac növlərinin (fistıq, vələs və palıd) paylanılması xəritələrinin tərtib olunması, təbii və antropogen təsirlər səbəbindən dəyişikliklər baş verən sahələrin müəyyən olunması və monitorinqinin həyata keçirilməsi ictiqamətində işlər həyata keçiriləcək.
Protokolu AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədr müavini Rövşən Rüstəmov imzalayıblar.

Подписан договор о сотрудничестве между ИГ и ОАО «Азеркосмос» 2018-01-11 16:36:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Между Институтом Географии им. акад. Г.Алиева НАНА и ОАО «Азеркосмос» подписан договор о сотрудничестве с целью аэрокосмического мониторинга с помощью современных технологий лесов - природных ресурсов, представляющих особое значение для окружающей среды.
Согласно Протоколу, на основе данных дистанционных наблюдений будет осуществляться уточнение границ лесов, оценка их плотности, составление карты распределения основных пород деревьев (фисташка, дуб), образующих лес и т.д.
Протокол подписан академиком Рамизом Мамедовым, директором Института Географии  им. акад. Г.Алиева НАНА и Ровшаном Рустамовым, заместителем председателя ОАО «Азеркосмос»