R.Kərimov beynəlxalq konfransda çıxış etmişdir 2017-11-29 14:08:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
“Demoqrafiya və əhali coğrafiyası” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov noyabr ayının 24-25-də Bakıda keçirilmiş “Dünyamızın transformasiyası: Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin inteqrasiyası və onun həyata keçirilməsinin təşviqində elmin rolu” adlı beynəlxalq elmi konfransda “Azərbaycanda və onun regionlarında aqrar sektorun davamlı inkişafı” adlı tədqimatla çıxış etmişdir. Konfrans Qlobal Saziş Azərbaycan Şəbəkəsi, “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası və Su Təsərrüfatı İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutmuşdur. Hyatt Regency otelində təşkil olunmuş, ingilis dilində keçirilmiş konfrans BMT İnkişaf Proqramı tərəfindən Minilliyin İnkişaf Məqsədləri kimi təsdiq edilmiş 17 hədəfə, o cümlədən yoxsulluğun aradan qaldırılması, insan sağlamlığı və maddi rifah, gender bərabərliyi, keyfiyyətli təhsil, təmiz su və enerji, iqlim dəyişmələri, sənaye, innovasiya və infrastruktur kimi mühüm qlobal çağırışlara həsr olunmuşdur. Tədbirdə ABŞ, Rusiya, Türkiyə, İran, Pakistan, Rumıniya və digər ölkələrdən olan tədqiqatçıların və mütəxəssislərinin, beynəlxalq təşkilatların təmsilçilərinin məruzələri dinlənilmişdir.
R.Kərimov apardığı tədqiqat işinin nəticələri əsasında Azərbaycanın müxtəlif regionlarının kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalındakı rolu, ölkənin aqrar sektorundakı vəziyyət və onun sosial-iqtisadi amilləri, bu sahədə müşahidə olunan müsbət meyillər, həmçinin mövcud olan əsas problemlər, onların səbəbləri və həlli imkanları, aqrar sektorun davamlılığının təmin olunması məsələsi, mövcud resurslardan səmərəli istifadə olunmasının mümkünlüyü barədə məruzə etmişdir.

Р. Керимов выступил на конференции 2017-11-29 14:08:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ведущий научный сотрудник отдела «Демография и география населения», д.ф.г. Ровшан Керимов, презентовал доклад на международной научной конференции, состоявшейся в Баку 24-25 ноября, на тему «Трансформация нашего мира: интеграция целей устойчивого развития и роль науки в ее претворении в жизнь».
Конференция была организована в отеле Hyatt Regency при поддержке азербайджанской сети «Глобальное соглашение», ОАО «Азерсу», Азербайджанской Конфедерации Профессиональных Союзов и профсоюзом работников Водного хозяйства. Конференция была утверждена Программой развития ООН в виде Целей развития тысячелетия и посвящена 17 вопросам, в том числе искоренению нищеты, здоровью человека, материальное благосостояние, гендерное равенство, чистая вода и энергия, климатические изменения, промышленность, инновация и инфраструктура.
На мероприятии участвовали специалисты и ученые, представители международных организаций США, России, Турции, Ирана, Пакистана, Румынии и др. стран.
Керимов в своем докладе подчеркнул роль различных регионов Азербайджана в производстве сель./хоз. продукции, сообщил о положении в аграрном секторе и социально-экономических факторах и положительных тенденциях в этой области.