"H.Əliyev və Azərbaycanda coğrafiya elminin inkişafı" 2013-05-07 13:18:00 / TƏDBİRLƏR
Mayin 7-də akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitututun konfrans zalında ümummilli lider Heydər.Əliyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş "H.Əliyev və Azərbaycanda coğrafiya elminin inkişafı" movzusunda tədbir keçırıldi.
Tədbiri institutun direktoru vəzifəsini icra edən AMEA-nın müxbir üzvü, professor R.Məmmədov açaraq dahi şəxsiyyət H.Əliyevin şərəfli həyat yolundan, onun Azərbaycan alimlərinin qəlbində silinməz iz qoyduğundan, coğrafiya elminin inkişafindakı rolundan, müdrik, uzaqgörən siyasəti nəticəsində ölkəmizi dünyanın ən dinamik inkişaf edən ölkələr sırasına çıxarmasından söhbət açdı.
R.Məmmədov onu da qeyd etdi ki, gələn ay institutumuzda keçiriləcək Beynəlxalq elmi  konfrans da ulu öndərin 90 illik yubileyinə həsr edilir. Biz bir daha sevimli rəhbərimizi yad edəcək, xarici qonaqlarımızla onunla bağlı xatirələrimizi bölüşəcəyik.
İnstitutun həmkarlar təşkilatının sədri H.Haqverdiyev H.Əliyevin idarəçılık fəaliyyətindən söz açaraq onun respublikaya rəhbərliyi dövründə gördüyü işlərdən, Azərbaycan üçün etdiyi misilsiz xidmətlərindən danışdı. Qeyd etdi ki, bizim hər birimiz öz gündəlik işimizdə H.Əliyevin ideyalarının həyata keçməsinə çalışmalıyıq.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər də - c.e.d.X.Tanrıverdiyev, institutun elmi katibi L.Salayeva, b.e.i. Salmanova Tahirə, e.i.Əhmədov Zahid H.Əliyevlə bağlı xatirələrindən, onun müxtəlif illərdə Azərbaycan xalqına verdiyi töhfələrdən, ölkənin iqtisadi-sosial inkişafının elmi-tədqiqat işlərinin təşkilində müsbət rol oynamasından və s. söz açdılar.

Г. Алиев и развитие географической науки в Азербайджане 2013-05-07 13:18:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
7 мая 2013 г. в конференц-зале Институте географии состоялось мероприятие на тему «Г.Алиев и развитие географической науки в Азербайджане», посвященное 90-летнему юбилею со дня рождения Общенационального лидера Г.А.Алиева.
Открыв собрание, и.о. директора Института член-корреспондент НАНА, профессор Р.М. Мамедов рассказал о жизненном пути Г.А.Алиева, о его роли в развитии географической науки в Азербайджане, о проведении им дальновидной политике, в результате которой наша страна вошла в ряд самых динамично развивающихся стран мира.
Р.М. Мамедов также отметил, что в следующем месяце в институте состоится международная конференция, посвященная 90-летнему юбилею, на которой еще раз будет почтена память Г.А.Алиева и где мы сможем поделиться своими воспоминаниями о нем с нашими иностранными гостями.
Председатель профсоюза института А. Ахвердиев в своем выступлении рассказал о руководящей деятельности Г.А. Алиева, о делах, которые он проделал в период руководства республикой, о его неоценимых заслугах перед Азербайджаном. Он особо отметил, что каждый из нас в своей повседневной жизни должен претворять в жизнь идеи Г. Алиева.
Д.г.н. Х.К. Танрывердиев, ученый секретарь института Л. Салаева, с.н.с. Т. Салманова, н.с. З. Ахмедов в своих выступлениях рассказали о вкладе Г.А.Алиева в восстановление государственности Азербайджана, о его положительной роли в организации научно-организационных работ, направленных на экономико-социальное развитие страны.
На собрании также была продемонстрирована выставка, посвященная жизненному пути и деятельности общенационального лидера.