E.Əlizadə Vladiqafqaza ezam olunub 2015-10-19 23:12:00 / TƏDBİRLƏR
Coğrafiya İnstitutun elmi işlər üzvə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə və aparıcı elmi işçi, c.ü.f.d. Starə Tarixazər oktyabrın 21-dən 23-dək “Elm, təhsil, mədəniyyət və məlumat-maarifləndirmə fəaliyyəti dağlıq ərazilərin dayanaqlı inkişafının əsasıdır” mövzusunda keçirilək VIII Beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün Rusiya Federasiyasının Şimali Osetiya-Alaniya Respublikasına ezam olunublar.
YUNESKO, Rusiyanın Təhsil və Elm Nazirliyi və digərlərinin  təşkilatçılığı ilə Vladiqafqaz şəhərində keçiriləcək  tədbirdə MDB ölkələrindən yüzlərlə alim-mütəxəssis iştirak edəcək. Konfransın işi dağlıq ərazilərin dayanaqlı inkişafında yerli özünüidarəetmənin rolu, elm, təhsil, mədəniyyət, demoqrafiya, səhiyyə sahəsində problem və nailiyyətlər, turizm-rekreasiya, ətraf mühitin qorunması və s. istiqamətlərdə keçiriləcək.
Elbrus Əlizadə və Starə Tarixəzər konfransda birgə yazdıqları “Böyük Qafqazın cənub yamacının dağlıq geosistemlərində sel proseslərinin inkişafında yüksəklik-landşaft asılılığı” və “Böyük Qafqazın Azərbaycan hissəsində sürüşmə prosesləri inkişafının antropogen-dinamik xüsusiyyətləri” mövzularında məruzələrlə çıxış edəcəklər.

Командированы во Владикавказ 2015-10-19 23:12:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Заместитель директора по науке Института Географии, член-корр. НАНА Эльбрус Ализаде и ведущий научный сотрудник,  д.ф.по г. Стара Тарихазер  командированы в Республику Северная Осетия- Аланья РФ для участия в VIII Международной Конференции «Наука, образование и информационно-просветительская деятельность – основа устойчивого развития  горных местностей», которая состоится 21-23октября.
В мероприятии, предусмотренном во Владикавказе и организованном ЮНЕСКО, Российским Министерством Образования и Науки и др., будут участвовать сотни ученых-специалистов из стран СНГ. Работа будет проводиться по разным направлениям: роль местного самоуправления в устойчивом развитии горных местностей, науки, образования, культуры, демографии, проблемы здравоохранения и достижения, туризм-отдых, охрана окружающей среды и т.д.
Эльбрус Ализаде и Стара Тарихазер выступят с совместно написанными докладами: «Высотно-ландшафтная зависимость в развитии селевых процессов в горных геосистемах южного склона Большого Кавказа» и « Антропогенно-динамические особенности развития оползневых процессов в Азербайджанской части Большого Кавказа.