07 iyul 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunda "Geosiyasət və iqtisadi coğrafiya" laboratoriyasının dissertantı Aidə Abbasovanın "Gəncə-Qazax iqtisadi rayonunda bitkiçiliyin yüksəklik qurşaqları üzrə tədqiqi" mövzusunda dissertasiya işinin müzakirəsinə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib.
Seminarda dissertant tərəfindən aparılmış elmi-tədqiqat işinin əsas istiqamətləri, əldə edilmiş nəticələr, tətbiq olunan metodoloji yanaşmalar, eləcə də dissertasiya işinin elmi və praktiki əhəmiyyəti barədə ətraflı təqdimat edilib.
Təqdimatdan sonra institutun alimləri tərəfindən mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, dissertanta müxtəlif elmi suallar ünvanlanıb, tədqiqatın daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində dəyərli rəy və tövsiyələr səsləndirilib.

7 июля 2026 года в Институте географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся научный семинар, посвящённый обсуждению диссертационной работы диссертанта лаборатории «Геополитика и экономическая география» Аиды Аббасовой на тему «Исследование растениеводства в Гянджа-Казахском экономическом районе по высотным поясам».
В ходе семинара диссертант представила основные направления проведённого научного исследования, полученные результаты, применённые методологические подходы, а также подробно осветила научную и практическую значимость диссертационной работы.
После презентации учёные института провели широкое обсуждение темы, задали диссертанту различные научные вопросы, а также высказали ценные замечания и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование исследования.