AR ETN Coğrafiya İnstitutunun "Torpaqların münbitliyi" laboratoriyasının əməkdaşları tematik elmi-tədqiqat işləri çərçivəsində Goranboy rayonunun Aşağı Ağcakənd qəsəbəsində ekspedisiyada olublar.
Ekspedisiyanın əsas məqsədi əkin sahələrində torpağın qida maddələri ilə təminat səviyyəsini, onların dinamikasını və münbitlik göstəricilərini öyrənmək olub. Bu məqsədlə rayonun taxıl və tütün sahələrində çöl tədqiqatları aparılıb, torpaq örtüyünün xüsusiyyətləri qiymətləndirilib və 0-30 sm dərinlikdən torpaq nümunələri götürülüb.
Toplanmış nümunələrdə torpağın əsas aqrokimyəvi göstəricilərinin, qida elementlərinin miqdarının və münbitlik səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi üçün laboratoriya analizləri həyata keçiriləcək. Hazırda nümunələrin analizə hazırlanması istiqamətində laboratoriyada müvafiq hazırlıq işləri davam etdirilir.
Ekspedisiya tədqiqatları Coğrafiya İnstitutunun "Torpaqların münbitliyi" laboratoriyasının əməkdaşları – a.e.ü.f.d., dosent Yeganə Manafova, a.e.ü.f.d., dosent Xuraman Zeynalova, k.e.i. Elnarə Abasova, Səbinə Rəhimova və Nuridə Nəbiyevın iştirakı ilə həyata keçirilib.

Сотрудники лаборатории «Плодородие почв» Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в рамках выполнения тематических научно-исследовательских работ провели экспедицию в посёлке Ашага Агджакенд Горанбойского района.
Основной целью экспедиции было изучение уровня обеспеченности сельскохозяйственных почв питательными веществами, их динамики, а также показателей плодородия. Для этого были проведены полевые исследования на посевах зерновых культур и табака, дана оценка особенностям почвенного покрова и отобраны образцы почвы с глубины 0–30 см.
Собранные образцы будут подвергнуты лабораторному анализу для определения основных агрохимических показателей почвы, содержания элементов питания и уровня её плодородия. В настоящее время в лаборатории продолжаются подготовительные работы по подготовке образцов к анализу.
Экспедиционные исследования были проведены при участии сотрудников лаборатории «Плодородие почв» Института географии: кандидата аграрных наук, доцента Еганы Манафовой, кандидата аграрных наук, доцента Хураман Зейналовой, Эльнары Абасовой, Сабины Рагимовой и Нуриды Набиевой.