24 iyun tarixində AR ET Coğrafiya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclas institutun elmi katibi, c.ü.f.d. Səidə Zeynalovanın sədrliyi ilə baş tutub.
İclasda gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olunub. İlk olaraq "Qurunun hidrologiyası" laboratoriyasının müdiri, c.e.d., professor Rza Mahmudov "Regional iqlim dəyişmələri və onların su ehtiyatlarına təsiri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə iqlim dəyişmələrinin su ehtiyatlarına təsiri, intensiv yağıntılar nəticəsində torpaq eroziyasının güclənməsi, münbit torpaq qatının yuyulması və kənd təsərrüfatına yararlı ərazilərin azalması kimi məsələlərə toxunulub.
Daha sonra "Geomorfologiya və paleocoğrafiya" laboratoriyasının müdiri, c.e.d., dosent Starə Tarixazər İsmayıllı-Şamaxı bölgəsində mart-may aylarında baş vermiş intensiv yağıntılar nəticəsində yaranan uçqun, sürüşmə və sel hadisələri ilə bağlı aparılan tədqiqatların nəticələrini təqdim edib. Qeyd olunub ki, təbii fəlakətlər nəticəsində Lahıc-Dəmirçi yolunun 17-ci kilometri və İsmayıllı-Lahıc yoluna ciddi ziyan dəyib, Lahıc qəsəbəsində isə 80 hektar kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq yararsız vəziyyətə düşüb. Məruzədə İsmayıllı-Lahıc yolunda geoloji risklərin davamlı monitorinqinin vacibliyi vurğulanıb.
İclasda elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə dissertantların 2 fevral 2026-cı il tarixli attestasiyasının nəticələrinə dair protokol təsdiq edilib. "Elmi kadrların hazırlığı" sektorunun müdiri, c.ü.f.d. Müseyib Yunusov attestasiyanın nəticələri barədə məlumat verib. Elmi Şuranın qərarı ilə attestasiyadan müvəffəqiyyətlə keçən doktorant və dissertantların təhsilini başa vurmaları, eləcə də növbəti kurslara keçirilməsi təsdiqlənib.
İclasda həmçinin c.ü.f.d. Solmaz Rzayevanın “Azərbaycanda müasir ekocoğrafi şəraitin xəstəliklərin yayılmasına təsirinin tibbi coğrafi tədqiqi” adlı monoqrafiyasının çapa təqdim edilməsi məsələsinə baxılıb və Elmi Şuranın qərarı ilə monoqrafiyanın nəşrə təqdim olunması məqsədəuyğun hesab edilərək təsdiqlənib.

24 июня в Институте географии Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) состоялось очередное заседание Учёного совета. Заседание прошло под председательством учёного секретаря института, доктора философии по географическим наукам Саиды Зейналовой.
В ходе заседания были рассмотрены вопросы, включённые в повестку дня. Первым с докладом на тему «Региональные изменения климата и их влияние на водные ресурсы» выступил заведующий лабораторией «Гидрология суши», доктор географических наук, профессор Рза Махмудов. В докладе были освещены вопросы влияния климатических изменений на водные ресурсы, усиления эрозии почв вследствие интенсивных осадков, смыва плодородного слоя почвы и сокращения площадей сельскохозяйственных земель.
Затем заведующий лабораторией «Геоморфология и палеогеография», доктор географических наук, доцент Стара Тарихазер представил результаты исследований, посвящённых оползням, обвалам и селевым процессам, возникшим в Исмаиллинско-Шамахинском регионе в результате интенсивных осадков в период с марта по май. Было отмечено, что в результате стихийных бедствий серьёзные повреждения получили 17-й километр дороги Лагич-Демирчи и автомобильная дорога Исмаиллы-Лагич, а в посёлке Лагич около 80 гектаров сельскохозяйственных земель пришли в непригодное состояние. В докладе была подчёркнута необходимость постоянного мониторинга геологических рисков на дороге Исмаиллы-Лагич.
В ходе заседания также был утверждён протокол с результатами аттестации докторантов и соискателей по программе подготовки докторов наук, проведённой 2 февраля 2026 года. Заведующий сектором «Подготовка научных кадров», доктор философии по географическим наукам Мусейиб Юнусов проинформировал участников заседания об итогах аттестации. Решением Учёного совета было утверждено завершение обучения докторантами и соискателями, успешно прошедшими аттестацию, а также их перевод на следующий курс обучения.
Кроме того, на заседании был рассмотрен вопрос о рекомендации к изданию монографии доктора философии по географическим наукам Солмаз Рзаевой «Медико-географическое исследование влияния современного эколого-географического состояния Азербайджана на распространение заболеваний». Решением Учёного совета было признано целесообразным рекомендовать монографию к публикации и утвердить её к изданию.