25 iyun 2026-cı il tarixində AR ETN Coğrafiya İnstitutunda c.ü.f.d., dosent Səidə Zeynalovanın “Xəzər dənizinin qərb sahilləri arid-semiarid landşaft ekosistemlərinin formalaşması və inkişafının geodinamiki qanunauyğunluqları” mövzusunda hazırladığı doktorluq dissertasiyasının ilkin müzakirəsi keçirilib.
Müzakirə İnstitutun “Geomorfologiya və paleocoğrafiya” və “Landşaftşünaslıq və təbiətdən istifadə” laboratoriyalarının birgə iclasında baş tutub. Seminar zamanı iddiaçı tərəfindən aparılmış elmi tədqiqatın əsas nəticələri təqdim olunub, dissertasiya işinin aktuallığı, elmi yeniliyi, nəzəri və praktiki əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Tədbirdə iştirak edən alim və mütəxəssislər tərəfindən mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, işlə bağlı rəy və təkliflər səsləndirilib.
Müzakirələr zamanı verilən suallar müəllif tərəfindən ətraflı cavablandırılıb. İştirakçılar dissertasiya işinin elmi səviyyəsini yüksək qiymətləndirərək, tədqiqatın aktual elmi problemlərin həllinə töhfə verdiyini qeyd ediblər.
İlkin müzakirənin yekununda Səidə Zeynalovanın “Xəzər dənizinin qərb sahilləri arid-semiarid landşaft ekosistemlərinin formalaşması və inkişafının geodinamiki qanunauyğunluqları” mövzusunda Elmələr doktoru dissertasiyasının müdafiəyə təqdim olunması məqsədəuyğun hesab edilib və iş yekdilliklə müdafiəyə tövsiyə olunub.

25 июня 2026 года в Институте географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось предварительное обсуждение докторской диссертации кандидата географических наук, доцента Саиды Зейналовой на тему: «Геодинамические закономерности формирования и развития аридных и семиаридных ландшафтных экосистем западного побережья Каспийского моря».
Обсуждение прошло на совместном заседании лабораторий «Геоморфология и палеогеография» и «Ландшафтоведение и природопользование» Института. В ходе семинара соискатель представила основные результаты проведённого научного исследования, подробно осветила актуальность темы, научную новизну, теоретическую и практическую значимость диссертационной работы. Учёные и специалисты, принявшие участие в мероприятии, провели широкое обсуждение представленного исследования, высказали свои мнения, замечания и предложения.
В ходе обсуждения автор дала исчерпывающие ответы на все заданные вопросы. Участники высоко оценили научный уровень диссертации, отметив, что исследование вносит существенный вклад в решение актуальных научных проблем.
По итогам предварительного обсуждения было признано целесообразным представить докторскую диссертацию Саиды Зейналовой на тему «Геодинамические закономерности формирования и развития аридных и семиаридных ландшафтных экосистем западного побережья Каспийского моря» к защите на соискание учёной степени доктора наук. Работа была единогласно рекомендована к защите.