Professor Amin İsmayılovun 75 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı 2026-06-10 16:47:00 / KONFRANSLAR
Professor Amin İsmayılovun 75 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutu PHŞ tərəfindən görkəmli torpaqşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Amin İsmayılovun anadan olmasının 75 illik yubileyinə həsr olunmuş “Xəzər hövzəsi: ekocoğrafi problemlər və davamlı inkişaf” beynəlxalq elmi konfransı öz işinə başlayıb. Konfransın açılış mərasimində Coğrafiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, c.e.d., dosent Zaur İmrani iştirakçıları salamlayaraq tədbirin əhəmiyyətindən danışıb. Daha sonra AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynova, BDU-nun professoru Şövqi Göyçaylı, ADPU-nun Quba filialının direktoru, professor Yusif Əliyev, Coğrafiya İnstitutunun coğrafiya elmləri doktoru Mirnuh İsmayılov və Səid Səfərov, Gəncə Dövlət Universitetinin dosenti Tünzalə İsgəndərova, eləcə də yubilyar alim, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Amin İsmayılov çıxış edərək konfransın elmi əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Konfransa ümumilikdə 123 məqalə təqdim olunub. Elmi ekspertiza mərhələsindən sonra onların 87-si qəbul edilərək proqrama daxil edilib. Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Çin alimlərinin məruzələri də təqdim olunur. İki gün davam edəcək konfrans çərçivəsində Xəzər hövzəsinin ekocoğrafi problemləri, iqlim dəyişiklikləri, biomüxtəliflik, torpaq və su resursları, ekoloji təhlükəsizlik və davamlı inkişaf məsələləri üzrə elmi müzakirələr aparılacaq.

Международная научная конференция, посвящённая 75-летнему юбилею профессора Амина Исмаилова, начала свою работу 2026-06-10 16:47:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
По инициативе Института географии Публичного юридического лица при Министерстве науки и образования Азербайджанской Республики начала работу международная научная конференция на тему «Каспийский бассейн: экогеографические проблемы и устойчивое развитие», посвящённая 75-летию со дня рождения выдающегося учёного-почвоведа, члена-корреспондента НАНА, профессора Амина Исмаилова.
На церемонии открытия исполняющий обязанности директора Института географии, доктор географических наук, доцент Заур Имрани поприветствовал участников и рассказал о значении мероприятия. Затем выступили вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Ирада Гусейнова, профессор Бакинского государственного университета Шовги Гёйчайлы, директор Кубинского филиала Азербайджанского государственного педагогического университета, профессор Юсиф Алиев, доктора географических наук Института географии Мирнух Исмаилов и Саид Сафаров, доцент Гянджинского государственного университета Тунзаля Искендерова, а также юбиляр - член-корреспондент НАНА, профессор Амин Исмаилов. В своих выступлениях они подчеркнули научную значимость конференции.
Всего на конференцию было представлено 123 научные статьи. После этапа научной экспертизы 87 из них были приняты и включены в программу. В мероприятии наряду с учёными из Азербайджана принимают участие исследователи из Турции, Грузии, Казахстана, Узбекистана и Китая, представляющие свои доклады.
В рамках двухдневной конференции будут проведены научные дискуссии по вопросам экогеографических проблем Каспийского бассейна, изменения климата, биоразнообразия, почвенных и водных ресурсов, экологической безопасности и устойчивого развития.