AR ETN Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı WUF13 çərçivəsində keçirilən ekoloji maarifləndirmə tədbirində iştirak edib 2026-05-18 12:33:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
WUF13 – Ümumdünya Şəhərsalma Forumu çərçivəsində 15 may 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində “Şəhərlərdə dayanıqlı həyat tərzinin və ictimai iştirakın formalaşmasında ekoloji maarifləndirmənin rolu” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun elmi işçisi Cəmilə Əhmədova da iştirak edib. Dəyirmi masanın əsas məqsədi şəhər mühitində ekoloji düşüncənin inkişaf etdirilməsi, ictimai iştirakçılığın artırılması, dayanıqlı həyat tərzinin təşviqi və ətraf mühitin qorunması istiqamətində görülən işlərin müzakirəsi olub.
Tədbirdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev, Milli Məclisin deputatları, dövlət qurumlarının nümayəndələri, elm adamları və ekoloji təşkilatların təmsilçiləri iştirak ediblər. Çıxış edənlər şəhərlərdə ekoloji tarazlığın qorunmasının, yaşıllıq sahələrinin artırılmasının, tullantıların düzgün idarə olunmasının və cəmiyyətin ekoloji biliklərinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Tədbirdə həmçinin Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Təmiz Şəhər ASCnin, Ekosfera Ekoloji-Sosial Mərkəz İctimai Birliyinin və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı nümayəndələri təqdimatlarla çıxış ediblər. Təqdimatlarda ekoloji təhsilin cəmiyyətin davranış modelinə təsiri, şəhərlərdə dayanıqlı inkişaf prinsiplərinin tətbiqi, iqlim dəyişikliklərinə uyğunlaşma və ictimai maarifləndirmə layihələrinin əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.

В рамках Всемирного форума по урбанистике WUF13 15 мая 2026 года в Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики состоялся круглый стол на тему «Роль экологического просвещения в формировании устойчивого образа жизни и общественного участия в городах».
В мероприятии также приняла участие научный сотрудник Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Джамиля Ахмедова. Основной целью круглого стола стало обсуждение вопросов развития экологического мышления в городской среде, повышения общественной активности, продвижения устойчивого образа жизни и охраны окружающей среды.
В мероприятии приняли участие заместитель министра экологии и природных ресурсов Рауф Гаджиев, депутаты Милли Меджлиса, представители государственных структур, ученые и представители экологических организаций. Выступающие подчеркнули важность сохранения экологического баланса в городах, расширения зеленых зон, правильного управления отходами и повышения экологической грамотности населения.
Также на мероприятии с презентациями выступили представители Министерства экологии и природных ресурсов, ОАО «Təmiz Şəhər», общественного объединения «Экосфера» — Экологическо-социального центра, а также Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО). В презентациях была подробно освещена роль экологического образования в формировании модели поведения общества, применение принципов устойчивого развития в городах, адаптация к изменениям климата и значение проектов по общественному экологическому просвещению.