AR ETN Coğrafiya İnstitutu “Xəzər dənizinin coğrafiyası” laboratoriyasının müdiri, c.e.d. Səid Səfərov 14 may 2026-cı il tarixində Bakı Dövlət Universitetinin Coğrafiya fakültəsində Bakı şəhərində keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (“WUF13”) ərəfəsində təşkil olunmuş “Bakı şəhərsalma həftəsi” (“Baku Urban Week”) çərçivəsində “Davamlı və dayanıqlı şəhər inkişafı üçün insan kapitalının formalaşdırılması” mövzusunda BDU-nun tələbələri üçün təşkil olunmuş Yaz məktəbində ustad dərsi keçmişdir.
Dərsin mövzusu “Xəzər dənizinin külək rejimində baş verən dəyişikliklər və onların dəniz səviyyəsinə və Abşeron yarımadasındakı şəhərsalma dinamikasına mümkün təsirləri” olmuşdur. Dərsdən sonra Səid Səfərov müəllim və tələbələrin suallarını cavablandırmışdır.

Ученый Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики провёл мастер-класс в БГУ Мая 15, 2026 | 02:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий лабораторией «География Каспийского моря» Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор географических наук Саид Сафаров 14 мая 2026 года провёл мастер-класс для студентов географического факультета Бакинского государственного университета в рамках Летней школы, организованной на тему «Формирование человеческого капитала для устойчивого и стабильного городского развития». Мероприятие состоялось в рамках «Бакинской недели урбанистики» («Baku Urban Week»), организованной в преддверии 13-й сессии     Всемирного форума городов («WUF13»), которая пройдёт в Баку.
Тема мастер-класса — «Изменения в ветровом режиме Каспийского моря и их возможное влияние на уровень моря и динамику градостроительства на Апшеронском полуострове».