Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunda növbəti elmi seminar təşkil olunub. Seminar coğrafiya elmləri doktoru Nəriman Paşayevin sədrliyi ilə keçirilib. Seminarda institutun doktorantları öz elmi tədqiqat mövzuları üzrə məruzələrlə çıxış ediblər.
Doktorant Narxanım Kamilova “Abşeron yarımadasında tikinti materialları istehsalının geoekoloji şəraitə təsirinin öyrənilməsi və ətraf mühitə təsirinin azaldılması istiqamətində təkliflərin verilməsi” mövzusunda təqdimat edib. Məruzədə yarımadada tikinti materialları istehsalının ekoloji mühitə təsiri, mövcud problemlər və onların aradan qaldırılması üçün mümkün elmi yanaşmalar barədə məlumat verilib.
Doktorant Firuzə Ağayeva isə “Ekocoğrafi vəziyyətin qiymətləndirilməsində Coğrafi İnformasiya Sistemlərinin rolu: Böyük Qafqazın cənub yamacının nümunəsində” mövzusunda çıxış edib. Çıxış zamanı tədqiqatın məqsədi, istifadə olunan metodlar və Böyük Qafqazın cənub yamacında ekocoğrafi vəziyyətin qiymətləndirilməsində coğrafi informasiya sistemlərinin tətbiqi imkanları barədə məlumat verilib.Həmçinin aparılan tədqiqatın ilkin nəticələri seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Doktorant Namin Eminov “Şirvan-Salyan iqtisadi rayonunda təsərrüfatın ərazi təşkili və strukturunun müasir vəziyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək təsərrüfat sahələrinin yerləşməsi və mövcud struktur barədə məlumat verib.
Məruzələr ətrafında institutun alimləri tərəfindən müzakirələr aparılıb, doktorantlara mövzularla bağlı suallar ünvanlanıb və elmi tövsiyələr verilib. Seminar iştirakçıları tədqiqatların aktuallığını qeyd edərək onların gələcək elmi araşdırmalar və praktik tətbiqlər baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.

В Институте географии МОН Азербайджана состоялся научный семинар Мар 11, 2026 | 03:03 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
В Институте географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся очередной научный семинар. Заседание прошло под председательством доктора географических наук Наримана Пашаева. В ходе семинара докторанты института выступили с докладами по темам своих научных исследований.
Докторант Нарханым Камилова представила доклад на тему «Изучение влияния производства строительных материалов на геоэкологические условия Апшеронского полуострова и разработка предложений по снижению его воздействия на окружающую среду». В докладе была представлена информация о воздействии производства строительных материалов на экологическую среду полуострова, существующих проблемах и возможных научных подходах к их решению.
Докторант Фируза Агаева выступила с докладом «Роль географических информационных систем в оценке экогеографической ситуации: на примере южного склона Большого Кавказа». В ходе выступления были освещены цели исследования, используемые методы, а также возможности применения географических информационных систем при оценке экогеографической ситуации на южном склоне Большого Кавказа. Также участникам семинара были представлены предварительные результаты проведённого исследования.
Докторант Намин Эминов выступил с докладом на тему «Современное состояние территориальной организации и структуры хозяйства в Ширван-Сальянском экономическом районе», представив информацию о размещении отраслей хозяйства и существующей структуре.
Вокруг представленных докладов учёные института провели обсуждения, задали докторантам вопросы по темам исследований и дали научные рекомендации. Участники семинара отметили актуальность представленных исследований и подчеркнули их значение для дальнейших научных изысканий и практического применения.