Baş direktor v.i.e. c.ü.f.d. dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Sədr gündəlikdə duran məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış etdikdən sonra Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin müdiri  c.e.d. Stara Tarixazər şöbənin 75 illiyi münasibətilə çapa hazırladığı “Coğrafiya elmində Azərbaycan geomorfoloqları” adlı kitab haqqında geniş məlumat verib, görkəmli geomorfoloq alimlərin elmi yaradıcılığına həsr edilmiş videoçarxı nümayiş etdirib. Aparıcı elmi işçi c.ü.f.d. Ceyhun Qasımov Geomorfologiya şöbəsinin fəaliyyəti barədə çıxış edib.
Sonra adı çəkilən şöbənin aparıcı elmi işçisi c.ü.f.d. Samirə Abuşova özünün  “Kiçik Qafqazın ekogeomorfoloji şəraitinin tədqiqi” kitabı barədə məlumatla çıxış edib.
Elmi şura hər iki kitabın çapa təqdim edilməsi barədə qərar qəbul edib.
İclasda həmçinin 6-11-ci siniflər üçün atlasa və  “Azərbaycan Respublikasında ekocoğrafi şəraitin təsiri ilə xəstəliklərin yayılmasının tədqiqi” kitabına rəyçilərin təyin olunması məsələsinə baxılıb, yeni elmi tədqiqat mövzuları müzakirə olunaraq təsdiq edilib.

Состоялось заседание Ученого совета Института географии 2025-11-19 14:01:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Очередное заседание Ученого совета Института географии им. акад. Г. Алиева МНО АР состоялось под председательством и.о.генерального директора, доц. Заура Имрани.
Заведующая отделом геоморфологии и природных рисков, доктор наук Стара Тарихазар представила подробную информацию о книге «Азербайджанские геоморфологи в географической науке», подготовленной к изданию к 75-летию отдела, и продемонстрировала видеоролик, посвященный научным работам выдающихся геоморфологов. Ведущий научный сотрудник, д.ф.г. Джейхун Гасымов, выступил с докладом о деятельности отдела геоморфологии.
Затем ведущий научный сотрудник отдела, д.ф.г. Самира Абушова, выступила с докладом о своей книге «Изучение экогеоморфологических условий Малого Кавказа».
Учёный совет принял решение о представлении обеих книг к изданию. На заседании также был рассмотрен вопрос о назначении рецензентов атласа для 6–11 классов и книги «Исследование распространения болезней под влиянием экогеографических условий в Азербайджанской Республике», а также были обсуждены и утверждены новые темы научных исследований.