Cİ-də Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü qeyd edilib 2025-10-17 15:38:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
18 oktyabr - Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü münasibəti ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda tədbir olub.
Tədbir iştirakçıları  Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda canından keçən igid oğul və qızlarımızın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru v.i.e. coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur İmrani bildirib ki, ötən əsrin sonlarında yaranmış tarixi-siyasi şərait Azərbaycan xalqına dövlət müstəqilliyini yenidən bərpa etmək imkanı yaratdı. 1991-ci ildə “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktının qəbul edilməsi ilə ölkəmiz öz suveren inkişaf yoluna qədəm qoydu. Müstəqilliyə aparan bu prosesin başlanğıcı 1991-ci il avqustun 30-da AR Ali Sovetinin xalqın tələbi ilə keçirilmiş növbədənkənar sessiyasında “Azərbaycan Respublikasının Dövlət müstəqilliyini bərpa etmək haqqında” Bəyannamənin qəbul olunması ilə qoyulmuşdu. Elə həmin ilin 18 oktyabr tarixində Ali Sovetin sessiyasında Konstitusiya Aktının yekdilliklə təsdiqlənməsi Azərbaycanın müstəqilliyini rəsmi şəkildə bərpa etdi.
Sonra AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun Azərbaycan Cümhuriyyəti tarixi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, dosent Mübariz Ağalarlı “Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasının siyasi və hüquqi əsasları” mövzusunda çıxış edib. Məruzədə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinə aparan tarixi proseslər, 1991-ci ildə qəbul olunmuş “Azərbaycan Respublikasının Dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktının əhəmiyyəti və bu sənədin ölkənin siyasi-hüquqi inkişafında rolu geniş şəkildə təhlil olunub. Çıxış zamanı qeyd edilib ki, həmin akt Azərbaycan dövlətçiliyinin hüquqi bünövrəsini formalaşdırmaqla ölkəmizin beynəlxalq aləmdə müstəqil subyekt kimi tanınmasına imkan yaradıb.
İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı çıxış edərək dövlət müstəqilliyinin bərpasının milli və siyasi əhəmiyyətini vurğulayıb, bu prosesin xalqın iradəsi ilə reallaşdığını qeyd edib.

В ИГ отметили День восстановления государственной независимости Окт 17, 2025 | 03:10 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
18 октября, в Институте географии имени академика Г. Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное Дню восстановления государственной независимости.
Участники мероприятия почтили минутой молчания память наших доблестных сыновей и дочерей, отдавших свои жизни за независимость Азербайджана.
Открывая мероприятие вступительной речью, и.о. генерального директора института, доктор философии по географии, доцент Заур Имрани отметил, что исторические и политические условия, сложившиеся в конце прошлого века, создали для азербайджанского народа возможность восстановить свою государственную независимость. С принятием в 1991 году Конституционного акта «О государственной независимости Азербайджанской Республики» наша страна вступила на путь суверенного развития. Начало этому процессу, приведшему к независимости, было положено 30 августа 1991 года на внеочередной сессии Верховного Совета Азербайджанской Республики, созванной по требованию народа, принятием Декларации «О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики». 18 октября того же года единогласное принятие Конституционного акта на сессии Верховного Совета официально восстановило независимость Азербайджана.
Затем ведущий научный сотрудник Отдела истории Азербайджанской Республики Института истории и этнологии НАНА, доцент Мубариз Агаларлы выступил с докладом на тему «Политико-правовые основы восстановления независимости Азербайджанской Республики». В докладе были подробно проанализированы исторические процессы, приведшие к государственной независимости Азербайджана, значение Конституционного акта «О государственной независимости Азербайджанской Республики», принятого в 1991 году, и роль этого документа в политико-правовом развитии страны. В ходе выступления было отмечено, что этот акт, заложив правовую основу азербайджанской государственности, создал возможность для признания нашей страны независимым субъектом в международном сообществе.
Председатель профсоюзной организации института Кямран Рамазанлы выступил с речью и подчеркнул национально-политическую значимость восстановления государственной независимости, отметив, что этот процесс осуществился по воле народа.