Xarici tələbələr Azərbaycan ərazilərini ziyarət ediblər 2025-10-14 17:24:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Almaniyanın Yustus Libix Gissen Universitetinin təcrübə keçmək üçün 1 ay müddətinə Azərbaycana - Coğrafiya İnstitutuna ezam edilmiş tələbələri Abşeronun Palçıq vulkanları qrupu Dövlət Təbiət Qoruğu və Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğuna səfər ediblər.
ETN akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Demoqrafiya və əhali coğrafiyası” şöbəsinin elmi işçisi c.ü.f.d. Bəyimxanım Hüseynovanın müşayiəti ilə baş tutan səfər hər iki elmi müəssisə arasında bağlanmış  əməkdaşlıq memorandumuna əsasən təşkil edilib.
Ziyarətçilər Azərbaycanın ən böyük vulkanı olan Torağay palçıq vulkanı və qoruq ərazisində yerləşən aktiv kiçik palçıq vulkanları ilə tanış olaraq onların  tarixi, tərkibi, müalicə turizmi məqsədilə istifadəsi haqqında ətraflı məlumat toplayıblar.
B.Hüseynovanın müşayiəti ilə Azərbaycanın şimal-qərb zonasına səfər edən tələbələr təcrübə proqramının davamı olaraq Qəbələ rayonunun Tufandağ Qış-Yay Turizm İstirahət Kompleksi, Yeddi gözəl şəlaləsi, Durca kəndi, Vəndam qəsəbəsi, Cümə məscidi, Qəbələ Tarix-Diyarşünaslıq muzeyi və digər yerlərində olublar.
Proqramın  növbəti günündə tələbələr Şəki rayonunda  Xan Sarayı, Cümə məscidi, Aşağı və Yuxarı Karvansaray, Kiş Alban məbədi və başqa əraziləri ziyarət ediblər.
Səfərin son günü İsmayıllı və qismən də Qəbələ rayonu ərazisində yerləşən İsmayıllı Dövlət Təbiət Yasaqlığına ekskursiya ilə yekunlaşıb.
Xarici tələbələr səfər etdikləri ərazilər haqqında zəngin materiallar toplayaraq onları sistemləşdirıblər.

Иностранные студенты посетили районы Азербайджана 2025-10-14 17:24:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Студенты Гисенского университета имени Юстуса Либиха (Германия), направленные в Азербайджан на месячную стажировку в Институт географии, посетили Государственный природный заповедник «Группа грязевых вулканов Абшерона» и Гобустанский национальный историко-художественный заповедник.
Визит, состоявшийся в сопровождении научного сотрудника отдела «Демография и география населения» Института географии им. акад Г.Алиева МНО д.ф.г. Беимханум Гусейновой, был организован в соответствии с меморандумом о сотрудничестве, заключённым между двумя научными учреждениями.
Посетители познакомились с крупнейшим вулканом Азербайджана – грязевым вулканом Торагай, а также с действующими малыми грязевыми вулканами, расположенными на территории заповедника, и собрали подробную информацию об их истории, составе и использовании в целях лечебного туризма.
В рамках программы стажировки студенты посетили зимне-летний туристический комплекс отдыха «Туфандаг», водопад «Семь красавиц», село Дурджа, посёлок Вандам, мечеть Джума, Габалинский историко-краеведческий музей и другие места в Габалинском районе.
На следующий день студенты посетили Ханский дворец, Джума-мечеть, Нижний и Верхний караван-сарай, храм Киш Албан и другие места Шекинского района.
Последний день поездки завершился экскурсией в Исмаиллинский государственный природный заповедник, расположенный в Исмаиллы и частично в Габалинском районе.