Coğrafiyaçılar Şərqi Zəngəzurun turizm və rekreasiya ehtiyatlarını tədqiq ediblər 2025-09-16 13:16:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Turizm və rekreasiya coğrafiyası” şöbəsinin əməkdaşları 14-24 avqust 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu ərazilərində ekspedisiyada olublar.
Ekspedisiyanın əsas məqsədi, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun turizm və rekreasiya potensialının müəyyən edilməsidir. Tədqiqat zamanı regionun cəlbedici turizm obyektlərinə baxış keçirilib, onların turizm üçün əhəmiyyəti öyrənilib. Müalicəvi Qotursu bulağı, Bədəl bulağı, Oxçu çayı, Həkəri çayı, XVII–XVIII əsrlərə aid İmam Hüseyn məscidi, yeni arxeoloji qazıntı yeri olan qədim Hamam, Zəngilan Konqres Mərkəzi, Ağalı Hotel, “Dost Aqroparkı” və digər turizm obyektləri ilə yanaşı, tarixi yaşayış yerləri, dağıdılmış və xarabalığa çevrilmiş yaşayış məntəqələri araşdırılıb, onların dayanıqlı turizm təsərrüfatında rolu müəyyən edilib.
Tədqiqat prosesində əldə olunan materiallar əsasında təbii-turizm xəritəsinin hazırlanması nəzərdə tutulub.

Географы исследовали туристические и рекреационные ресурсы Восточного Зангезура 2025-09-16 13:16:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В рамках Iой государственной программы «Великое возвращение», сотрудники отдела «География туризма и рекреационной географии» Института географии имени акад. Г. Алиева МНО АР года находились с 14 по 24 августа в экспедиции на территории освобожденного Восточно-Зангезурского экономического района Азербайджанской Республики.
Основной целью экспедиции было определение туристско-рекреационного потенциала Восточно-Зангезурского экономического района. В ходе исследования были изучены привлекательные туристические объекты региона и их значение для развития туризма. Были обследованы лечебные источники Готурсу, Бадал, река Охчу, река Хакари, мечеть Имама Хусейна XVII-XVIII веков, древний хамам, являющийся новым местом археологических раскопок, конгресс-центр «Зангилан», отель «Агали», агропарк «Дост» и другие туристические объекты, а также исторические поселения и заброшенные населенные пункты, определена их роль в устойчивом туризме.
На основе материалов, полученных в ходе исследования, планируется подготовить карту природного туризма.