Coğrafiya İnstitutunun gənc alimləri Almaniyada təcrübə mübadiləsi proqramında iştirak edib 2025-07-17 15:52:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
15 iyun – 15 iyul 2025-ci il tarixlərində akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu (Azərbaycan) və Justus Liebig adına Gissen Universiteti (Almaniya) Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) maliyyə dəstəyi ilə “İqlimə adaptasiya və coğrafi mübadilə” proqramının “Coğrafi təhsil və tədqiqat innovasiyası: Azərbaycanda iqlim uyğunlaşmasının birgə strategiyaları” beynəlxalq layihəsi çərçivəsində Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları və doktorantları Almaniyada təhsil almaq və tədqiqat işi aparmaq üçün ezam olunmuşlar.
Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları və doktorantları Yustus Libix Universitetində 1 aylıq qısamüddətli təhsil almaqla yanaşı, tədqiqat işi aparmışlar. Nazim Gəraylı və Şəms İmrani “Süni intellekt texnologiyaları ilə turist xidmətlərinin avtomatlaşdırılması: Chatbot modeli”, Gular Hidayatli “Post-münaqişə zonalarında regional inkişafın təmin olunmasında idman turizminin rolu: Azərbaycan nümunəsı”, Güllü Əsgərli “Azərbaycanda dağlıq bölgələrdə dayanıqlı turizm: Göygöl Milli Parkında ətraf mühitə təsirlər və ziyarətçi idarəçiliyi”, Sevinc Buezuyeva “Post-sənaye ərazilərinin şəhər rekreasiya məkanlarına transformasiyası: Bakı şəhəri üzrə neft mənzərəsindən yaşıllıq landşaftına keçid”, Lamiyə Xəlilova “Ağıllı şəhərlər dövründə şəhər turizmi: Bakıda innovasiya və davamlılıq arasında tarazlığın qurulması”, Dilbər Hüseynzadə və Ayşən Hacıyeva “Rəqəmsal platformalar və davamlı daxili turizm: gənc səyyahların post-pandemiyada tercihləri üzrə tədqiqat” mövzuları üzərində işləyib və müdafiə ediblər.

Молодые учёные Института географии приняли участие в программе обмена опытом в Германии 2025-07-17 15:52:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
С 15 июня по 15 июля 2025 года Институт географии имени академика Гасана Алиева (Азербайджан) и Гиссенский университет имени Юстуса Либиха (Германия) провели стажировку и исследование в Германии в рамках международного проекта «Географическое образование и исследовательские инновации: совместные стратегии адаптации к изменению климата в Азербайджане» программы «Адаптация к изменению климата и географический обмен» при финансовой поддержке Германской службы академических обменов (DAAD).
Сотрудники и докторанты Института географии провели научно-исследовательскую работу, а также прошли месячную краткосрочную стажировку в Университете имени Юстуса Либикса. Назим Герайлы и Шамс Имрани «Автоматизация туристических услуг с использованием технологий искусственного интеллекта: модель чат-бота», Гюлар Хидаятлы «Роль спортивного туризма в обеспечении регионального развития в постконфликтных зонах: пример Азербайджана», Гюллу Аскерли «Устойчивый туризм в горных регионах Азербайджана: воздействие на окружающую среду и управление посетителями в Гёйгёльском национальном парке», Севиндж Буезуева «Трансформация постиндустриальных территорий в городские рекреационные пространства»: переход от нефтяного ландшафта к зеленому ландшафту в Баку», Ламия Халилова «Городской туризм в эпоху умных городов: поиск баланса между инновациями и устойчивостью в Баку», Дильбар Гусейнзаде и Айшан Гаджиева работали и защитили темы «Цифровые платформы и устойчивый внутренний туризм: исследование предпочтений молодых путешественников в период после пандемии».