“Növbəli əkin sistemində dinamik torpaq prosesləri” adlı kitab dərc edilib 2025-07-07 15:39:00 / YENİ NƏŞRLƏR
AR ETN  akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  “Növbəli əkin sistemində dinamik torpaq prosesləri (Azərbaycan Respublikasının Muğan düzü timsalında)” adlı yeni nəşri işıq üzü görüb.
FDBEM,  Rusiya EA-nın Sibir Bölməsinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Coğrafiya İnstitutunun Elmi şuralarının qərarı ilə RF-nın Novosibirsk şəhərində çap edilən monoqrafiyanın müəllifləri Cİ-nin şöbə müdiri, aqrar üzrə elmlər doktorları Çingiz Gülalıyev və Səməndər Köçərlidir.
Monoqrafiyada Azərbaycanın arid ərazilərində torpaq ehtiyatlarından səmərəli istifadənin elmi əsaslarının işlənib hazırlanmasına dair çoxillik tədqiqatların nəticələri təqdim edilir. Kitabda müxtəlif növbəli əkin sahələrində torpaq proseslərinin dinamikasının, torpaqların elektrofiziki, hidrofiziki və aqrofiziki xassələrinin vəziyyətinin qiymətləndirilməsi üçün müasir yanaşma və üsullar araşdırılır.
Torpaqların kimyəvi və fiziki xassələrinin vəziyyətinin, torpaq proseslərinin dinamikasının, su-istilik balansının müəyyən edilməsi üzrə tədqiqatların nəticələri, eləcə də torpaqların aqrofiziki xassələrinə görə aqrosənaye qruplaşmasının qiymətləndirilməsi verilir.
Kitab torpaqşünaslıq sahəsində elmi-tədqiqat institutlarında və ali məktəblərdə təhsil alan tələbələr və doktorantlar, eləcə də tədqiqatçı-torpaqşünaslar, ekoloqlar və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində çalışan, arid zonalarda təbii ehtiyatlardan istifadə (fermerlər, təbiət idarəçiləri və s.) və digər mütəxəssislər üçün faydalı vəsait ola bilər.

Опубликована книга «Динамические почвенные процессы в системе севооборота» 2025-07-07 15:39:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Вышла в свет новая публикация Института географии имени академика Г. Алиева МНОАР под названием "Динамические почвенные процессы в системе севооборота (на примере Муганской равнины Азербайджанской Республики)".
Авторами монографии, изданной в г. Новосибирске РФ по решению ученых советов Института почвоведения и агрохимии Федерального государственного бюджетного учреждения Сибирского отделения РАН и Института географии, являются заведующий отделом ИГ, доктор аграрных наук Чингиз Гюлалиев и доктор философии по аграрным наукам Самандар Кочарли.
В монографии изложены результаты многолетних исследований по разработке научных основ эффективного использования почвенных ресурсов в аридных регионах Азербайджана. В книге рассмотрены современные подходы и методы оценки динамики почвенных процессов, состояния электрофизических, водно-физических и агрофизических свойств почв в различных севооборотах.
Приведены результаты исследований по определению состояния химических и физических свойств почв, динамики почвенных процессов, водно-теплового баланса, а также оценка агропромышленной группировки почв по агрофизическим свойствам.
Книга может быть полезным пособием для студентов, обучающихся в вузах по направлению «Почвоведение», докторантов научно-исследовательских институтов, а также для научных работников-почвоведов, экологов, работающих в сфере природопользования в аридных зонах (фермеров, природопользователей и т. д.) и других специалистов.