Baş direktor v.i.e  dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə AR ETN-nin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Elmi Şurasının iclası olub.
Sənədlərlə iş şöbəsinin mütəxəssisi Həlimə Əhmədzadə xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə şairin həyat və yaradıcılığı barədə məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi çıxışında şairin təkcə poetik yaradıcılığı deyil, eyni zamanda onun elmi-pedaqoji və ictimai-siyasi fəaliyyəti, nəşr etdirdiyi elmi, elmi-publisist məqalələri, monoqrafiyaları və digər kitabları haqqında da geniş məlumat verib.
Sonra coğrafiya elmləri doktoru, dosent Starə Tarixazər çapa hazırladığı «Современное понятие основ физической географии» monoqrafiyasının ikinci nəşri və şöbə müdiri, coğrafiya elmləri doktoru dosent Nəriman Paşayev ilk dəfə “Yaşıl və mavi (göy) iqtisadiyyatın planlaşdırılması və idarə olunmasının problemləri” mövzusunda işıq üzü görəcək monoqrafiya haqqında iclas iştirakçılarına məlumat veriblər.
Elmi şura hər iki kitabın nəşrə təqdim edilməsini məsləhət görüb.
Geomorfologiya şöbəsinin müdiri v.i.e. Ceyhun Qasımovun səhhəti ilə əlaqədar müvəqqəti olaraq tutduğu vəzifədən azad edilməsi və coğrafiya elmləri doktoru, dosent Starə Tarixazərin həmin vəzifəyə müvəqqəti olaraq 3 ay müddətinə təsdiq edilməsi haqqında qərar qəbul edilib.

Проведено заседание научного совета Института географии Июн 18, 2025 | 04:06 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Прошло заседание Научного совета Института географии им. акад. Г. Алиева МНОАР под председательством и.о. Генерального директора, доцента Заура Имрани.
По случаю 100-летия народного поэта Бахтияра Вахабзаде сотрудница института Халима Ахмедзаде сообщила о жизни и творчестве поэта. В своем выступлении она рассказала не только о его поэтическом творчестве, но и о научной, педагогической и социально-политической деятельности, научных, публицистических статьях и монографиях.
Затем доктор географических наук, доцент Стара Тарихазар сообщила о втором  издании монографии  «Современное понятие основ физической географии» .
Доктор географических наук, доц. Нариман Пашаев впервые проинформировал участников встречи о монографии «Проблемы планирования и управления зеленой и синей экономики».
Научный совет рекомендовал опубликовать обе книги.
Было решено временно освободить Джейхуна Гасымова от должности и.о. заведующего отделом геоморфологии  в связи со здоровьем и утвердить на эту должность временно, сроком на 3 месяца, доктора географических наук, доцента Стару Тарихазар.