Coğrafiyaçı alim Tahirə Salmanova vəfat edib 2025-06-03 15:44:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Azərbaycanın torpaq ehtiyatları coğrafiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Tahirə Salmanova uzun sürən xəstəlikdən sonra vəfat edib.
Tahirə Məmmədpaşa qızı Salmanova  1951-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1976-cı ildə BDU-nun Kimya fakültəsini kimyaçı ixtisası üzrə bitirdikdən sonra 1982-ci ildə Azərbaycan EA Coğrafiya İnstitutunun aspiranturasına qəbul olunub. 1990-cı ildə akademik H.Ə. Əliyevin rəhbərliyi altında «Kiçik Qafqazın cənub-şərq hissəsində üzümaltı torpaqların humusluluq vəziyyəti» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək kənd təsərrüfatı elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb.
1972-ci ildən Azərbaycan EA Coğrafiya İnstitutunda baş laborant vəzifəsində işə başlayan T.Salmanova  mühəndis, kiçik elmi işçi, elmi işçi, 1996-cı ildən isə böyük elmi işçi vəzifəsində çalışıb.
Elmi fəaliyyəti dövründə Kiçik Qafqazın cənub-şərq hissəsində aşağı və orta dağ zonasında üzümaltı torpaqlarda humusun tərkibi, ehtiyatı və onun dəyişilməsi, gübrələrin mineral tərkibinin üzümaltı torpaqlara təsiri, azotlu torpaqlarda udulmuş əsasların miqdarı ilə üzümün məhsuldarlığı arasındakı əlaqələri müəyyən edib. 12 il pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub, 40-a yaxın elmi məqaləsi çap edilib.
O eyni zamanda ictimai fəaliyyətlə də yaxından məşğul olub. “Simurq” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasıyasının prezident müavini,  BMT  yanında Ümumdünya Sülh Federasiyasının üzvü  və sülh səfiri olub. Coğrafiya İnstitutunun Qadınlar şurasının üzvü kimi fəaliyyət göstərib.

Ушла из жизни географ Тахира Салманова 2025-06-03 15:44:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
После продолжительной болезни скончалась ведущий научный сотрудник отдела географии земельных ресурсов Азербайджана Института географии им. акад. Г.Алиева МНОАР Тахира Салманова.
Тахира Мамедпаша Салманова родилась в 1951 году в Баку. Окончив в 1976 году химический факультет БГУ по специальности «химия», в 1982 году поступила в аспирантуру Института географии Академии наук Азербайджана. В 1990 году под руководством академика Г.А. Алиева защитила кандидатскую диссертацию на тему «Состояние гумусности виноградных почв юго-восточной части Малого Кавказа» и получила ученую степень кандидата сельскохозяйственных наук.
Начав работу в Институте географии Академии наук Азербайджана в 1972 году старшим лаборантом, Т. Салманова работала инженером, младшим научным сотрудником, научным сотрудником, а с 1996 года старшим научным сотрудником.
За время своей научной деятельности она определила состав, запасы и изменения гумуса в почвах под виноградники низкогорной и среднегорной зоны юго-восточной части Малого Кавказа, влияние минерального состава удобрений на почвы под виноградники, связь между количеством оснований, поглощенных азотными почвами, и урожайностью винограда. Педагогической деятельностью занималась 12 лет, опубликовано около 40 научных статей. Также она активно занималась общественной деятельностью. Была вице-президентом Азербайджанской культурной ассоциации «Симург», членом Всемирной федерации мира при ООН, послом мира. Работала членом Женского совета Института географии.